busko.tv

40. Buskie Spotkania z Folklorem

Kapele ludowe, soliści, zespoły taneczne i śpiewacze wystąpili w miniony weekend w Muszli Koncertowej podczas jubileuszowej 40. edycji Buskich Spotkań z Folklorem 2016.
Dodano: 2016-05-18, 2019-08-20 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 7197

To jeden z najważniejszych w regionie świętokrzyskim przeglądów muzyki ludowej. Konkurs finałowy odbył się w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju 14 i 15 maja, tradycyjnie rozpoczęła go Kapela "Buskowianie". Wcześniej artyści zmierzyli się w przeglądach rejonowych. Wydarzenie odbywa się pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa.

spotkania_z_folklorem062.jpg

Przegląd od lat popularyzuje kulturę ludową i jest okazją do corocznej artystycznej konfrontacji zespołów folklorystycznych województwa świętokrzyskiego, które do każdej kolejnej edycji przygotowują nowo opracowane programy. Uczestnikami Buskich Spotkań z Folklorem są: kapele ludowe, soliści instrumentaliści, soliści śpiewacy, regionalne zespoły taneczne oraz zespoły śpiewacze. Podczas przeglądu oceniane jest m.in. dobór repertuaru, w tym jego autentyzm i zgodność z regionem, użycie gwary, ale także stroje ludowe i oczywiście – poziom artystyczny prezentacji.

spotkania_z_folklorem090.jpg

Zespoły biorące udział w rywalizacji konkursowej najpierw zmierzyli się w przeglądach rejonowych, które rozpoczęły się z początkiem maja. Zwycięzcy eliminacji rejonowych wystąpili w konkursie w buskim Parku Zdrojowym. Najlepsi zaprezentują się w koncercie w Parku Miejskim w Kielcach.

spotkania_z_folklorem139.jpg

Podczas kieleckiego koncertu Laureatów 40. Buskich Spotkań z Folklorem (11 czerwca 2016 r. o godz. 11.00) na scenie zaprezentują się: Adam Kocerba z Działoszyc, Edward Gola z Sędziszowa, Edward Orłowski ze Skarżyska-Kamiennej, Irena Gąsior z Rudek, Kapela "Buskowianie" z Buska-Zdroju, Kapela Bielińska z Bielin, Kapela Kacpra Ciasia z Błaszkowa, Kapela Mirosława Piaseckiego z Jędrzejowa, Kapela Rodzinna Korbanów z Dębskiej Woli,  Monika Walas z Łopuszna, Piotr Wierzba z Byczowa, Wiesława Kiełek z Dziurowa, Zespół Pieśni i Tańca "Morawica" z Morawicy, Zespół Pieśni i Tańca "Sorbin" z Sorbina, Zespół Pieśni i Tańca "Świętokrzyskie Diabliki" z Rudek, Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza, Zespół Śpiewaczy "Biesiada" z Bałtowa, Zespół Śpiewaczy "Echo Adamowa" z Adamowa, Zespół Śpiewaczy "Echo Łysicy" z Bielin, Zespół Śpiewaczy "Makoszanki" z Makoszyna, Zespół Śpiewaczy "Tumlinianie" z Tumlina.

spotkania_z_folklorem146.jpg

Wyróżnienie otrzymali: Agata Sałata z Bielin, Alfreda Nowak z Drochowa Górnego, Henryk Cacek z Małogoszczy, Kapela "Piekoszowianie" z Piekoszowa, Kapela "Rykoszyn" z Rykoszyna, Kapela "Sami Swoi" z Bielin, Kapela Czesława Wojsława z Jędrzejowa, Kapela Heńka Cacka z Małogoszczy, Kapela Jerzego Całki z Zielonek, Wacław Pejas z Bliżyna, Wiesław Szydłowski z Tarłowa, Zespół Pieśni i Tańca "Ciekoty" z Ciekot,  Zespół Pieśni i Tańca "Gnieździska" z Gnieździsk, Zespół Pieśni i Tańca "Leśnianie" z Leśnej, Zespół Pieśni i Tańca "Wierna Rzeka" z Wiernej Rzeki, Zespół Śpiewaczy "Kępianki" z Kępy Lubawskiej, Zespół Śpiewaczy "Kowalanki" z Kowali, Zespół Śpiewaczy "Pierzchniczanie" z Pierzchnicy, Zespół Śpiewaczy "Sukowianki znad Lubrzanki" z Sukowa, Zespół Śpiewaczy "Zawichost" z Zawichostu.

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     

Dodaj komentarz:
 


Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry