busko.tv

Buskie Harcerstwo ma 100 lat

W piątek, 23 października 2015 r. buskie harcerstwo obchodziło jubileusz 100-lecia swego istnienia w naszym regionie.
Dodano: 2015-10-31, 2024-03-26 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 3418

Uroczystość zainaugurowała przedpołudniowa Harcerska Msza Święta w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju. Po Mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami naszego miasta w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, gdzie odbyła się część oficjalna.

jubileusz_harcerstwa027.jpg

Obchody jubileuszu rozpoczął komendant Hufca ZHP w Busku-Zdroju hm Adam Gadawski, który powitał wszystkich przybyłych oraz przedstawił rys historyczny na temat harcerstwa. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Wojskowej oraz zespół harcerski.

Spotkanie zakończyło wręczenie podziękowań i symbolicznych statuetek wszystkim przyjaciołom i sympatykom harcerstwa, którzy od lat wspierają działalność buskiego Hufca.

jubileusz_harcerstwa082.jpg

W tym roku minęła stuletnia rocznica powstania w Busku pierwszej drużyny skautowej. Utworzono ją w latach wojny. Inicjatorem powołania drużyny był podoficer armii austriackiej zajmującej tereny Ponidzia Jan Rogowski. W Busku pełnił funkcję oficera werbunkowego Legionów Polskich.

Drużyna skautowa skupiała 25 chłopców w wieku od 12 do 13 lat. J. Rogowski utworzył, również w Busku, drużynę piechurów Polskiej Organizacji Wojskowej. Pierwsze zbiórki służyły przygotowaniu skautów do walki o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Od 1916 r. skautów nazywano harcerzami. Symboliczny był udział buskich harcerzy na przełomie października i listopada 1918 r. w rozbrajaniu austriackich żołnierzy po przegranej wojnie.

U progu niepodległości pierwsza drużyna harcerska nosząca imię T. Kościuszki powstała na terenie powiatu stopnickiego z siedzibą w Busku w gimnazjum w Stopnicy. Założył ją nauczyciel Wilhelm Słaby.W 1923 r. w Stopnicy zorganizowano 2 Drużynę Harcerzy im. Adama Mickiewicza oraz Komendę Hufca na czele której stanął nauczyciel Kazimierz Pyzik.

jubileusz_harcerstwa059.jpg

W 1924 r. komendantem hufca został Tadeusz Gruszczyński. Na terenie powiatu powstawały nowe drużyny w: Nowym Korczynie, Chmielniku, Pierzchnicy i Solcu – Zdroju.

W 1933 r. w Busku-Zdroju powstała Drużyna Harcerek im. Emilii Plater. Harcerze brali udział w życiu miasta i prowadzili wszechstronną działalność. W 1935 r. komendantem Hufca Harcerzy został druh Stefan Endel, a następnie funkcję tę objął druh Jakub Zaremba. W tym czasie powstało w Busku Koło Przyjaciół Harcerstwa wspierające drużyny.

Po wybuchu wojny harcerze 1 BDH spontanicznie utworzyli organizację „Cel". Harcerki od pierwszych dni wojny pełniły funkcje sanitariuszek. Struktura Szarych Szeregów – konspiracyjnego ZHP – została oparta na życiu pszczół. Harcerstwo w Busku przyjęło nazwę - Rój „Zdrowie". Komendantem Roju został Kazimierz Myszkier. W czasie wojny harcerstwo buskie poniosło wiele ofiar. Byli to żołnierze polegli na frontach, w hitlerowskich obozach śmierci i uczestnicy akcji zbrojnych.

jubileusz_harcerstwa062.jpg

Po zakończeniu wojny w Busku odrodziło się harcerstwo. We wszystkich szkołach powstawały drużyny. Organizowano pierwsze obozy w: Grochowiskach, Zakopanem i na Wybrzeżu. Postępujący w Polsce proces „stalinizacji" spowodował likwidację ZHP. Lata 1950 – 1956 to okres, w którym w każdej szkole utworzono drużyny Organizacji Harcerskiej pracujące według wzorów Organizacji Pionierskiej im. W. Lenina. Po zmianach politycznych reaktywowano ZHP. W końcu lat pięćdziesiątych hufiec buski nawiązał współpracę z Wojskiem Polskim.

W 1963 r. hufiec rozpoczął przygotowania do przyjęcia imienia "1000 – lecia Państwa Polskiego".  W 1966 r. na błoniach w Wiślicy odbył się Zlot Chorągwi zorganizowany w ramach obchodów milenijnych. Podczas zlotu Hufiec Busko – Zdrój otrzymał sztandar i imię Tysiąclecia Państwa Polskiego.

jubileusz_harcerstwa057.jpg

W 1968 r. we wszystkich szkołach na terenie hufca dobrze pracowały drużyny zuchowe. Na początku lat siedemdziesiątych w Busku rozwijał się Ruch Przyjaciół Harcerstwa. Ówczesny komendant hufca hm. Leszek Marciniec podjął inicjatywę budowy Domu Harcerza. Wsparł go autor dokumentacji inż. architekt Józef Przyborowski. Dom ten autentycznie budowany był przez zuchy i harcerzy. Ponadto drużyny zbierały fundusze na zakup materiałów budowlanych. Dom został otwarty 23 lutego 1973 r.

Dokonania ostatnich dziesięcioleci są dziełem komendantów hufca – hm. Czesława Podsiadłego, hm. Mieczysława Kota, hm. Leszka Marcińca, hm. Jerzego Radziwolskiego, hm. Adama Gadawskiego, hm. Teresy Leszczyńskiej oraz licznego grona drużynowych i instruktorów hufca.

Ze szczególnym uznaniem należy się odnieść do sojuszników i przyjaciół harcerstwa skupionych w RPH, którzy bezinteresownie wspierają działania Hufca ZHP im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Busku – Zdroju w pracy na rzecz wychowania młodych pokoleń w duchu patriotyzmu.

Zapraszamy do obejrzenia obszernego fotoreportażu z wydarzenia na stronie busko.com.pl





Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     



Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry