busko.tv

Kliknij i ogladaj

Buskowianin Roku 2012 - nominowani: Henryk Moćko

Kandydaturę Pana Henryka Moćko do tytułu „Buskowianin Roku 2012” zgłosili: Społeczny Komitet Obywatelski Miasta i Gminy Busko-Zdrój, Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział Busko-Zdrój, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju oraz Mieszkańcy Miasta i Gminy Busko-Zdrój.
Dodano: 2013-03-25, 2024-05-24 , zródło: ponidzie.TV
Odslon: 8862

Pan Henryk Moćko w swojej karierze przeszedł całą ścieżkę zawodową od nauczyciela, wychowawcy po wicedyrektora i dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Busku Zdroju.

Zawsze w swoich działaniach kierował się zasadą „uczyć i wychowywać nie tylko w szkole, ale i poza nią”. Jako nauczyciel, wicedyrektor i dyrektor aktywnie działał na rzecz podnoszenia standardów pracy szkoły na wielu płaszczyznach: naukowej, organizacyjnej, kulturalnej  i urbanistycznej. Przez wszystkie lata pracy na stanowisku pedagoga przyświecała mu idea: „Edukacja musi łączyć kształcenie z wychowaniem. Edukacja dla przyszłości narodu jest rzeczą najważniejszą”.

W swojej pracy zawodowej wykazał się nie tylko talentem organizacyjnym, ale i ogromną determinacją we wdrażaniu licznych przedsięwzięć zarówno tych edukacyjnych jak i tych, które miały wpływ na polepszenie bazy szkoły. Nowoczesne spojrzenie na proces kształcenia i wychowania wynikające z osobowości, doświadczenia i nabytej wiedzy pogłębiał kształcąc się w renomowanych ośrodkach francuskich takich jak: Centrum Międzynarodowe Studiów Pedagogicznych, Sorbona, Centrum Uniwersyteckie. Uzyskaną wiedzę wykorzystywał w pracy z nauczycielami i uczniami. Podczas pełnienia funkcji dyrektora wspierał swoim działaniem Stowarzyszenie Wychowanków Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju.

Pretendent do tytułu „Buskowianin Roku 2012” był m.in. współzałożycielem Oddziału PTTK w Busku – Zdroju i prezesem Komitetu Budowy ul. Słonecznej.

Historia Pana Henryka Moćko to również jego praca na rzecz Miasta i Gminy Busko-Zdrój. W 1954 roku został wybrany na radnego Miejskiej Rady Narodowej. Ponownie zasiadał w Radzie Miejskiej w 1988 roku. W obu przypadkach pracował w Komisjach Oświaty i Kultury. Ponadto pełnił społecznie obowiązki przewodniczącego Zespołu Nauczycielskiego Języków Obcych i Łaciny (Chmielnik, Pińczów, Kazimierza Wielka), był też długoletnim członkiem Zarządu Oddziału ZNP w Busku-Zdroju. Za swą pracę wyróżniony został: Krzyżem Kawalerskim, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem za zasługi dla Kielecczyzny oraz Złotą Odznaką ZNP.
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (7)
     

-nie (2016-05-13 15:51:43)

Nie wiedziałam,że umarł.Wielki żal.Wspaniały nauczyciel . Powtórzę, co napisał już ktoś inny: jeden z nielicznych,który miał szacunek do ucznia.Był naszym przyjacielem. Nie tylko zwyłym belfrem.A jego poczucie humoru ....wielkie jak niezmierne morze.Po prawie 20 latach spotkałam go na ulicy. Oczywiście mnie poznał ,wyściskał i wycałował. Jak ktoś bliski. I taki był. Bardzo żal......

-Katarzyna (2013-12-16 09:43:01)


Kochany Wujku gratuluję serdecznie
i pozdrawiam z Zakopca.

-matura 1960 Ela (2013-11-10 14:23:30)

wspominam Pana Profesora z wielką sympatią

- (2013-04-25 23:10:58)

Tak, wspaniały czlowiek, pedagog, nauczyciel, wychowawca. Jest coraz mlodszy. Jak Pan to robi Panie Profesorze?
Jest Pan przykladem na to, że nie trzeba niszczyć ucznia, by miał on respekt przed nauczycielem. Był Pan jednym z niewielu za moich czasów 1972 - 1976, którzy traktowali ucznia z szacunkiem, serdecznością, przyjaźnią. Ci, którzy załatwiali swoje kompleksy i niepowodzenia życiowe znęcając się psychicznie nad uczniami, nie byli godni, by zasiadać z Panem za nauczycielska katedrą. Pozdrawiam srdecznie i dziękuję za usmiech, humor i za wszystko.
uczennica

-Tadeusz (2013-04-22 17:04:26)

Popieram w 120% super facet i sasiad

-bus (2013-03-26 19:19:04)

Po prostu to jest GOŚĆ, -sto lat

-Sofia (2013-03-25 16:03:12)

Wspaniały człowiek, wspaniały pedagog.Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry