busko.tv

Buskowianin Roku 2016: Roma Owsińska

Tytuł "Buskowianin Roku 2016" i statuetka "Siewcy", za pasję jaką wkłada w kształcenie muzyczne młodych artystów oraz promocję miasta i gminy Busko-Zdrój poprzez działalność kulturalną powędrował do Romy Owsińskiej.
Dodano: 2017-03-27, 2024-05-24 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 4151

Roma Owsińska urodziła się w Kozienicach. Jest jedną z najwybitniejszych polskich światowych artystek sceny operowej. Od najmłodszych lat rozwijała się w kręgu muzyki ucząc się gry na fortepianie i flecie. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im. Ludomira Różyckiego na wydziałach instrumentalnym (flet) oraz wokalnym, a także Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Łodzi. Zawodowo związana ze scenami operowymi: Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Narodowej w Warszawie, Opery Śląskiej w Bytomiu czy Opery Krakowskiej. Debiutowała partią Heleny Trojańskiej w operze „Mefistofeles” A. Boito. Do jej popisowych ról należą: Violetta, Rozyna, Norina, Lucia di Lammermoor, Gilda czy Madame Herz. Oprócz działalności operowej znana jest także z wykonań muzyki symfonicznej, oratoryjnej, kameralnej, a także operetkowej. Zaśpiewała 50 partii operowych i 60 dzieł oratoryjnych. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, m.in. otrzymała: „Grand Prix” Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy, Srebrny Pierścień za rolę Violetty w „Traviacie”, Świętokrzyską Nagrodę Kultury za dokonania wzbogacające dorobek kulturalny województwa oraz medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Przez całe artystyczne życie związana z ziemią buską. Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Świętokrzyskich Warsztatów Wokalistyki i Plastyki Ruchu w Busku-Zdroju, podczas których uczniowie i absolwenci szkół muzycznych oraz studenci akademii muzycznych mogą doskonalić swoje umiejętności pod okiem zawodowych muzyków. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Prowadzi klasę śpiewu solowego w zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. W 2014 roku Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku nadała jej tytuł Doktora Sztuk Muzycznych.

Roma Owsińska od samego początku związana jest z Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym im. Krystyny Jamroz. W 1987 roku odsłoniła pamiątkową tablicę poświęconą „buskiemu Słowikowi”, a w 2013 roku mieszkańcy gminy uhonorowali artystkę za wkładu w polską sztukę muzyczną pamiątkową tablicą w „buskiej alei gwiazd”.

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry