busko.tv

Buskowianin Roku 2016: Sylwetki wyróżnionych - Jan Chruśliński

Jan Chruśliński został wyróżniony za promowanie gminy Busko-Zdrój oraz dorobek literacki rozsławiający region Ponidzia.
Dodano: 2017-03-27, 2024-04-18 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 2516

Rodem z Buska-Zdroju, obecnie mieszkaniec Warszawy. Z wykształcenia historyk, członek Kieleckiego Związku Literatów Polskich. Emerytowany pułkownik Wojska Polskiego, działacz Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.
Laureat nagrody literackiej im. Stefana Żeromskiego 2014. Publikował w takich pismach jak:  Świętokrzyskie – Środowisko – Dziedzictwo kulturowe – Edukacja regionalna, Tygodnik Artystyczno-Literacki, Świętokrzyski Kwartalnik Literacki czy Buski Kwartalnik Edukacyjny.

Jako pisarz zadebiutował w 2009 r. książką pt. „Rozstania i powroty”. Po niej powstało jeszcze pięć, z których każda oparta jest na faktach związanych z regionem Ponidzia i ziemią buską. Za tytuł „Starość zaczęła się wczoraj”j otrzymał I miejsce w kategorii „Słowo”w finale Polskiego Festiwalu Sztuki Orzeł 2016 w Warszawie.

W pamięci społeczności Buska-Zdroju pozostają lata jego pracy w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Dzięki niemu miastu udało się pozyskać  środki unijne z programu SAPARD, w ramach którego wyremontowano wiele odcinków dróg, wodociągów i kanalizacji na terenie Gminy Busko-Zdrój. W  latach 60. dał się poznać jako zaangażowany członek kadry Polski LZS, a dzięki swej pasji rozsławił Busko i kielecczyznę w Polsce.
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry