busko.tv

Buskowianin Roku 2016: Sylwetki wyróżnionych - Piotr Herok

Piotr Herok został wyróżniony za długoletnią aktywność na rzecz kultury buskiego kurortu oraz działalność w zakresie edukacji muzycznej dzieci i młodzieży.
Dodano: 2017-03-27, 2024-04-18 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 1831

Urodzony w Katowicach, z Buskiem-Zdrojem związany od półwiecza.  Muzyk, kierownik Salonowej Orkiestry Zdrojowej, społecznik, który swoją pasją zaraża dzieci i młodzież a organizowanymi przez siebie koncertami umila pobyt kuracuszom oraz gościom odwiedzającym Ponidzie.  1 czerwca będzie obchodził 50-lecie pracy artystycznej. Zatrudniony przez Komisję Zdrojową Urzędu Miasta założył Zespół Estradowy przy tutejszym Domu Kultury  oraz Kapelę Podwórkową. Kompletował i naprawiał instrumenty,  gromadził profesjonalnych muzyków zdrojowych  a utworzona przez niego orkiestra dęta była ozdobą i atrakcją wielu lokalnych uroczystości.

Z Domem Kultury współpracował również jako instruktor muzyczny. Był nauczycielem w Społecznym Ognisku Muzycznym a także opiekunem artystycznym zespołów działających przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Busku-Zdroju i Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo „Górka”.  W latach 1982-1991 był współzałożycielem Kapeli Buskowianie, która odnosiła sukcesy na wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach kapel ludowych..

Obecnie współpracuje z Zespołem „Zlepce” przy Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju, dla którego aranżuje i pisze teksty jednak najbardziej znany jest dzięki prowadzonej przez siebie od  1999 roku Salonowej Orkiestrze Zdrojowej, która w tym roku obchodzić będzie jubileusz 70 – lecia istnienia.

Orkiestra w ciągu tych lat stała się integralną częścią kurortu. Rocznie zespół wykonuje ok. 80 koncertów umilając czas turystom i kuracjuszom. Jest też jednym z głównych animatorów buskiego życia kulturalnego. Wysoki poziom artystyczny potwierdza tytuł najlepszej orkiestry uzdrowiskowej przyznany podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej Polanica-Zdrój, gdzie zespół wykonał własny utwór „Do Buska po zdrowie”, zdobywając również nagrodę publiczności. Orkiestra reprezentowała również miasto na wielu festiwalach m.in. Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu czy Międzynarodowym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój.

Warto dodać, że od wielu lat Piotr Herok prowadzi popularny program „Śpiewać każdy może”,  w którym akompaniuje prof. Krzysztofowi Bieleckiemu – chirurgowi onkologowi z Warszawy, „Honorowemu Obywatelowi Miasta i Gminy Busko-Zdrój”.
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry