busko.tv

Kliknij i ogladaj

Dozynki Powiatowe w Tuczepach: Wystawa Wacława Staweckiego

Podczas Dożynek Powiatowych w Tuczępach mieliśmy okazję zwiedzić wystawę znanego artysty, rzeźbiarza, malarza Wacława Staweckiego, prezentowaną w auli Urzędu Gminy w Tuczępach.
Dodano: 2011-09-03, 2024-04-18 , zródło: ponidzie.tv
Odslon: 11276

Podczas Dożynek Powiatowych w Tuczępach mieliśmy okazję zwiedzić wystawę znanego artysty, rzeźbiarza, malarza Wacława Staweckiego, prezentowaną w auli Urzędu Gminy w Tuczępach.


Wacław STAWECKI to artysta urodzony w 1947r w Chałupkach k.Tucząp. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach oraz studia artystyczne na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w pracowniach prof. Bazylego Wójtowicza i doc. Magdaleny Więcek – Wnuk.

Uprawia rzeźbę architektoniczną i wystawienniczą, w rożnych materiałach: drewno, metal, kamień, ceramika. Stworzył cykle rzeźbiarskie m.in.: Relacje, Katharsis, Ecce Homo, Epitafia (Sarkofagi), Pomniki, Portrety, Fontanny, Ptaki, Cienie, Katedry... Jego dzieła to portrety wybitnych postaci jak Stefana Wyszyńskiego, Kafki, Strawińskiego, Warhola, Piłsudskiego i innych. Sylwety zmysłowych kobiet przykuwają niewyczerpanymi możliwościami układu ciała i abstrakcyjnymi formami.

Współrealizował Pomnik Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie „Pieta Michniowska” na wzór której stoi rzeźba na grobie żołnierskim cmentarza parafialnego w Tuczępach.Artysta miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą [m.in. Monachium, Sofia, AŁMA-aTA, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Sopot, Kielce].


W 2009r. odbyła się w wystawa rzeźb W. Staweckiego w synagodze w Szydłowie, na tle malarstwa M. Czapli, zorganizowana z okazji 680-lecia Nadania Praw Miejskich dla Królewskiego Miasta Szydłowa.


Władze Tucząp wraz z mieszkańcami w uznaniu dla talentu artysty wywodzącego się z tej małej gminy, zorganizowali wystawę, która była imprezą towarzyszącą Powiatowym Dożynkom 2011.

Opracowano na podstawie:
1.Wacław Stawecki „RzeŹba” Galeria BWA „Piwnice” Kielce 1999r
2.Marian Czapla Malarstwo, Wacław Stawecki Rzeźba; Materiały Promocyjne Biura Promocji Gminy Szydłów.

Zobacz również: Dożynki Powiatowe - Tuczępy 2011. (fotoreportaż)
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry