busko.tv

Drukarka 3D w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Busku-Zdroju

W dniu 23 listopada 2016 r. odbyła się prezentacja możliwości i zastosowania drukarki 3D. Na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Busku-Zdroju przyjechał przedstawiciel firmy ATMAT, który jest producentem drukarek 3D, skanerów 3D oraz maszyn przemysłowych.
Dodano: 2016-11-28, 2024-03-26 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 3450

Na spotkaniu została zaprezentowana obsługa drukarki 3D, przykładowe wydruki wykonane w tej technologii, kolejność kroków od koncepcji, poprzez projektowanie w programie CAD, przygotowanie obiektu i ostateczny wydruk. Ponadto  przedstawiciel firmy zaprezentował jej działalność oraz ofertę, w ramach której posiada szereg różnych usług takich jak: szybkie prototypowanie, projektowanie CAD, druk 3D, skanowanie 3D oraz usługi z zakresu obróbki ubytkowej. Ponadto poinformował, że prężnie rozwija się również dział szkoleniowy, kształcący zarówno z podstaw druku 3D, obsługi drukarek jak i bardziej specjalistycznych dziedzin np. automatyka czy projektowanie, czyli segment edukacyjny, który potrafi zainteresować młode osoby do rozwijania umiejętności technicznych.

drukarki_3d_040.jpg

Spotkanie miało formę prezentacyjno-warsztatową, co dało możliwość naszym uczniom z klas Technikum i Zasadniczych Szkół Zawodowych bliższe zapoznanie się z innowacyjnym zagadnieniem jakim jest wydruk 3D.

Obecnie od kilku lat rozwijany jest trend związany z technologią w/w druku.  Przedstawiciel Firmy ATMAT zaprezentował główne dziedziny w których obecnie wykorzystywany jest druk 3D. Drukarki już potrafią być wykorzystane do szybkiego prototypowania, produkcji części zamiennych czy przedmiotów codziennego użytku oraz do bardziej skomplikowanych zadań jak np.: stosowanie elementów z drukarki 3D w wielu dziedzinach medycyny, począwszy od chirurgii do stomatologii.

Obowiązkiem każdej szkoły jest wdrażanie nowych, innowacyjnych form kształcenia z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii między innymi projektowania części przy wykorzystaniu oprogramowania CAD i drukarki 3D.

Ośrodek od kilku lat takimi spotkaniami i wyjazdami uatrakcyjnia naszą ofertę edukacyjną. Dla naszych niepełnosprawnych uczniów, możliwość uczestnictwa w takich spotkaniach warsztatowych na których mogą naocznie zobaczyć proces tworzenia części, podniesie motywację do nauki i poszerzania swojej wiedzy.

Należy też zwrócić uwagę na to, że proces produkcji części na drukarce 3D łączy w sobie interdyscyplinarność trzech zawodów: technika informatyka i związanego z tym obsługę różnych programów typu CAD i 3D z kierunkiem technika mechanika i technika elektryka, gdzie w zakres wchodzi budowa części z rysunku technicznego mechanicznego i elektrycznego, przestrzeganie wymiarów i możliwości montażu tej części.

Ośrodek w planach kształcenia zawodowego zakłada, aby uczniowie weszli w ten nowoczesny świat w którym w kilka minut (czasem godzin) powstaje obiekt, który jeszcze przed chwilą istniał wyłącznie w wirtualnej przestrzeni programu komputerowego. Wychodzimy z założenia, że nie da się dobrze nauczyć czegoś, jeśli nie można tego przećwiczyć, dotknąć spróbować i zobaczyć.

drukarki_3d_047_1.jpg

Prezentacje tego typu pozwalają zapoznać uczniów z kierunkiem nowoczesnych technologii oraz zmotywować do dalszej nauki zawodu w wybranym przez siebie zawodzie. Wizyta firmy przełożyła się na poszerzenie strefy pracodawców SOSW Busko-Zdrój, w najbliższym czasie zostanie podpisane porozumienie, które umożliwi wyjazdy edukacyjne do zakładu pracy, gdzie odbywa się naturalny i dobrze zorganizowany proces produkcji urządzeń i maszyn.




Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     



Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry