busko.tv

Kliknij i ogladaj

KOFTA 2012 W 70 ROCZNICĘ URODZIN ARTYSTY

23 listopada 2012r.w BSCK odbył się Ogólnopolski Turniej Piosenki Satyrycznej I Lirycznej Jonasza Kofty zorganizowany przez Powiat Buski i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w ramach projektu dofinansowanego z UE.
Dodano: 2012-12-12, 2024-02-27 , zródło: ponidzie.TV
Odslon: 8657

23 listopada 2012r.w BSCK odbył się Ogólnopolski Turniej Piosenki Satyrycznej I Lirycznej Jonasza Kofty zorganizowany przez Powiat Buski i Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w ramach projektu dofinansowanego z UE.

Jednym z celów tego kulturalnego przedsięwzięcia była integracja młodzieży sprawnej i niepełnosprawnej, co wyrażało dobitnie motto: „Trzymajcie się za ręce/ By drogi nie zagubić/ Będziemy coraz więcej/ Potrzebni jedni drugim.”  Impreza miała dwuczęściową formułę. Przed południem odbyły się przesłuchania uczestników, które oceniało Jury w składzie: Jaga Kofta- Żona Artysty, Urszula Zielińska-Meissner- wiceprezes Fundacji imienia Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”, Barbara Jelonek- przedstawicielka TVP.S.A., Leszek Ślusarski-przedstawiciel Radia Kielce oraz Anna Karwat- prezes Banku Spółdzielczego S.A. i Mieczysław Sas - radny Sejmiku Wojewódzkiego – przyjaciele Ośrodka. Zgłosiło się 40 uczestników z 11 placówek oświatowych, w tym jedna spoza województwa. Niestety problemy zdrowotne uniemożliwiły występ kilku zespołom.

PO CO ŻONA POECIE?
Turniej zainaugurowała Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo, Grażyna Grochowska, która powitała zaproszonych gości, Jury, wszystkich uczestników i zgromadzoną licznie publiczność. Piękna sceneria, którą tworzyły malownicze czerwone róże na tle gałązek wierzby i żywej zieleni, przywodziła na myśl frazę najbardziej znanej piosenki Jonasza Kofty: „ Bluszczem ku oknu, kwiatem w samotność”, która stała się ramą tego turnieju. Poproszona na scenę  pani Jaga Kofta- gość honorowy Turnieju czuła się tak bardzo wzruszona gorącym przyjęciem, że po wręczeniu jej kosza czerwonych róż przez niepełnosprawnych konferansjerów imprezy, nie była w stanie powiedzieć ani słowa do mikrofonu. Wzruszył ją, zacytowany przez dyrektor  Grochowską  profetyczny fragment wiersza J. Kofty: „Chłód ściął błoto, stwardniało na kamień/ Już na drzewach nie ma liści/ Patrzy smutno portret w ciężkiej ramie/ Jak ziewają dzieci i turyści/ Tylko zamieć śnieżysta, niestrudzona/ Grób otula, a każdy wie przecież/ Po co żona/ Po co żona/ Po co żona / Po co żona/ Poecie”.


RADOŚĆ O PORANKU KONTRA IDŹ SWOJĄ DROGĄ
Poziom wokalny występujących solistów był wysoki. Uwagę widzów zwrócił 20-osobowy zespół z Dąbrowy Tarnowskiej, który zrobił prawdziwy show na scenie. Paweł Augustyn z akompaniamentem gitary akustycznej, elektrycznej i keyboardu zaśpiewał „Wakacje z blondynką” i „Pożegnalny wieczór”. Towarzyszył mu chór dziewcząt, które przedstawiły ciekawy układ choreograficzny z parasolkami, tworząc musicalowy entourage  dla solisty i blondynki, którą w finałowej scenie piosenki, dziwnym trafem zastąpiła brunetka… Pani Jaga Kofta, choć pełna podziwu dla scenicznych dokonań zespołu i pięknego głosu solisty, stwierdziła enigmatycznie, że to nie o to chodziło w tej piosence. Była natomiast niezwykle wzruszona interpretacją „Radości o poranku” Klaudii Borkowskiej, niepełnosprawnej uczennicy liceum Ośrodka szkolno-Wychowawczego w Busku-Zdroju. To ona właśnie zdobyła zaszczytny tytuł laureatki Grand Prix Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Satyrycznej i Lirycznej Jonasza Kofty. Patrycja Woźniak urzekła wszystkich rewelacyjną i profesjonalną interpretacją cygańskiego romansu „Idź swoją drogą”, która, kto wie, czy nie przewyższyła ekspresją i siłą głosu znanego wykonania Edyty Geppert. Ta niezwykle uzdolniona uczennica LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju zajęła I miejsce. Pozostałe nagrody zdobyli: I miejsce –Natalia Mastalerz (SOSW dla NR w Busku), II miejsce- Kinga Bernatek (SOSW dla NR w Busku), III miejsce- Agnieszka Niziołek, Anna Janik, Joanna Gradzik- (SOSW Bronina), a w  kategorii szkół ponadgimnazjalnych: II miejsce-Kamila Zabłotna (ZSTI w Busku), III miejsce- Paweł Augustyn z zespołem (ZSPnr2 w Dąbrowie Tarnowskiej). Dodatkowo Jury przyznało 6 wyróżnień: Dominika Soboń (LO Staszów), Kamil Ryński (SOSW dla NR w Busku), Justyna Durnaś (ZSP nr2), Justyna Owczarek i  Damian Kardynał (ZSTI w Busku), Wiktoria Kubeczko i Wiktoria Wojtkowicz (SG w Kazimierzy Wielkiej). Nagrodę Publiczności zdobyła Kinga Bernatek.

kofkta_wystepy001.jpg 

kofkta_wystepy003.jpg 

kofkta_wystepy004.jpg 

kofkta_wystepy005.jpg 

kofkta_wystepy006.jpg 

kofkta_wystepy002.jpg 


RADIOMAGNETOFONY, KONSOLE, APARATY FOTOGRAFICZNE, SŁUCHAWKI BEZPRZEWODOWE
Poza cennymi nagrodami zakupionymi w ramach projektu, Jury wręczyło swoje nagrody: Jaga Kofta podarowała młodzieży pełniącej funkcję konferansjerów, książki „Jej portret” z wierszami i piosenkami Jonasza Kofty; Pani Barbara Jelonek płyty z filmami, pen driver, pamiątkowe kotyliony TVP Historia, a także ufundowaną przez siebie nagrodę „Anioła” dla Solistki i zarazem konferansjerki  Natalii Mastalerz, która oczarowała ją płynącą z serca piosenką „Pamiętajcie o ogrodach”, oraz dla koordynatorki Turnieju Małgorzaty Bębenek, nauczycielki języka polskiego w SOSW dla NR. Pan Leszek Ślusarski wręczył wszystkim uczestnikom pamiątki ufundowane przez Radio Kielce.


WIELKA ŻYCZLIWA RODZINA
Podczas obrad Jury, zgromadzona na Sali widowiskowej publiczność miała okazję obejrzeć zakupiony przez organizatorów w TVP S.A. film „Nastroje.Nas troje”, będący zapisem koncertu Opole 77, w reżyserii Jonasza Kofty, który występuje na nim razem z Wojciechem Młynarskim i Agnieszką Osiecką. Widzowie korzystali chętnie z cateringu przygotowanego w holu, a kuracjusze oglądając jednocześnie film, na znajdującym się tu ekranie plazmowym, mogli poznać atrakcje turystyczne Buska-Zdroju i okolic. Po ogłoszeniu werdyktu wszyscy uczestnicy zaintonowali gremialnie refren kultowej piosenki Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”, której kolejne zwrotki śpiewały w duecie Natalia Mastalerz z Ośrodka dla Niepełnosprawnych Ruchowo i Justyna Durnaś z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  nr1. Razem z młodzieżą śpiewała na scenie wyraźnie wzruszona Jaga Kofta, która wyraziła się później: „nie spodziewałam się, że jest jeszcze miejsce, w którym poczuję się jak w wielkiej, życzliwej rodzinie.”


KONCERT LAUREATÓW
O godzinie 17.00 rozpoczął się występ laureatów turnieju. Zarówno  dopołudniową część, jak i tę wieczorną prowadziły dwie pary konferansjerów: Agnieszka Jop z Patrykiem Czabarą oraz  Natalia Mastalerz z Sebastianem Łapajem. Ich zadaniem było wprowadzenie do kolejnego utworu Jonasza Kofty, budowanie klimatu, nastroju, co udało im się znakomicie. W tej wieczornej części imprezy frekwencja widzów przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Sala widowiskowa Buskiego Samorządowego Domu Kultury dysponująca ponad 400 miejscami siedzącymi, pękała w szwach. Widzowie wypełnili nawet cały balkon, a wielu jeszcze stało podczas całego recitalu Hanny Banaszak.



kofta_artysci001.jpg 

kofta_artysci002.jpg 

JAGA, DLA CIEBIE…

Nie wszystkim może wiadomo, że Hanna Banaszak to artystka, która nie tylko śpiewa poezję, ale także pisze ją oraz komponuje, tworzy własne aranżacje muzyczne. Cechuje ją niezwykłe wyczucie jazzu i swingu, aktorski talent, wielka kultura sceniczna i niezwykła skala głosu, głosu, który potrafi rzeźbić powietrze… I rzeczywiście zaprezentowała na scenie swoją charyzmę i ponadczasową klasę. Z ogromnym wdziękiem i szacunkiem interpretowała takie  teksty Jonasza Kofty jak: „Samba życia”, którą dedykowała Laureatom Turnieju, „Samba na jedną nutę”, „Trzeba marzyć”, rzewną „Sambą przed rozstaniem”, którą poprzedziła dedykacja: „Jaga, dla Ciebie…”. Na scenie każda piosenka Hanny Banaszak była wiarygodną, prawdziwą odsłoną jej wrażliwości. Intonując utwór „Może to sen”, pochyliła się, patrząc w oczy Jonasza Kofty, spoglądającego melancholijnie na scenę z ogromnego, czarnego portretu w ciężkiej ramie.  Na chwilę wróciła wspomnieniami do czasów, gdy Jonasz, zakochany po uszy w swojej pięknej żonie, podziwiał ją nie tylko za oryginalną urodę, ale cenił sobie przede wszystkim jej  fascynującą osobowość.

 


„JESTEM TRĄBKĄ”
To był recital, w którym Artystka zaprezentowała niesamowity wachlarz możliwości, wykonując głosem partię trąbki czy porywając widownię wokalizą do kompozycji Astora Piazzolli „Oblivion” i Chucka Manione „ Dzieci Sancheza”. W finale wyciszyła emocje  przeróbką Młynarskiego – „Wszystko w życiu ma finał…”, ale tu znów na plan pierwszy wkroczyli , towarzyszący Artystce muzycy, którzy mieli niebagatelny udział w budowaniu nastroju całego koncertu: Piotr Kałużny, grający na „substytucie fortepianu”, Leszek Ranz  na basie  i Andrzej Mazurek –wirtuoz perkusji i przeszkadzajek. Widownia reagowała gorąco i entuzjastycznie. To był niepowtarzalny recital…

Małgorzata Bębenek

fotoreportaż


Turniej był realizacją projektu w ramach PROW OŚ 4 LEADER

kofta_loga.jpg






Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     



Filmy w kategorii: Kultura


Nowe filmy

Wróć do góry