busko.tv

Kształcimy Ku Przyszłości, czyli Dni Otwarte w buskim Ośrodku

W marcu miała miejsce druga edycja Dni Otwartych w SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku - Zdroju pod hasłem: "Kształcenie ku przyszłości".
Dodano: 2018-03-30, 2024-02-18 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 3971

Ośrodek gościł kilkudziesięciu gimnazjalistów, a także uczniów klas siódmych szkół podstawowych z powiatu buskiego oraz kilku sąsiednich powiatów m.in. Opatowca, Michałowa, Gimnazjum w Podgajach, Samorządowego Gimnazjum w nr 1 w Busku – Zdroju, czy Gimnazjum w Zbludowicach… I innych. Zaproszeni zostali także przedstawiciele władz Powiatu Buskiego w osobie Pana Jerzego Kolarza i buskiego oddziału Kuratorium Oświaty w Kielcach – Pani Anna Bilewska, kilku Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych z najbliższej okolicy oraz dyrektorzy szkół podstawowych. Na zaproszenie odpowiedzieli także prężnie działający lokalni przedsiębiorcy, z którymi współpracujemy od kilku lat. 

Sosw1.jpg

Sosw5.jpg

Część oficjalna odbyła się na sali gimnastycznej, a nad organizacją i koordynacją całości czuwali nauczyciele informatyki: Tomasz Lalewicz i Tomasz Wojtyś. Pan Tomasz Lalewicz, jako lider projektu „Inwestycja w Przyszłość”, zaprezentował również jego cele i założenia.

DRUKARKA 3D KONTRA ROBOT mBot
W przygotowania do Dni Otwartych włączyło się wielu nauczycieli i uczniów Ośrodka. Już od godzin porannych w holu obok drzwi wejściowych dyżur pełniła nasza młodzież, kierując przybywających gości na salę gimnastyczną oraz formując i oprowadzając grupy młodzieży zwiedzające kolejne miejsca naszej placówki. Jednym z nich była sala 12, w której odbywała się prezentacja drukarki i druku 3D, a dokonywało jej dwóch młodych pracowników firmy Atmat. Zaprezentowana drukarka 3D bardzo zaintrygowała uczniów, a pokaz projektowania przedmiotów, następnie ich wydruku, wywołał duże zainteresowanie tą nowoczesną technologią. Drukowanie 3D to innowacyjną, która potrafi być wykorzystana do szybkiego prototypowania, produkcji części zamiennych, czy przedmiotów codziennego użytku oraz do bardziej skomplikowanych zadań, jak np. stosowanie elementów z drukarki 3D w wielu dziedzinach medycyny, począwszy od chirurgii do stomatologii.

Sosw.jpg

Sosw2.jpg

Uczniowie mogli z bliska obserwować pracę drukarki i z uwagą oglądali przedmioty wydrukowane przez nią. Skąd tak duże zainteresowanie młodych ludzi tą nową technologią? Choćby dlatego, że, jak mówili prowadzący, co chwilę w mediach słyszymy o tym, że ktoś wydrukował broń palną lub kolejną część ludzkiego ciała, którą można wszczepić, bądź używać jako protezy. Po 20-minutowej prezentacji następowała kolejna dla tej samej – jednej z pięciu grup młodzieży. Tym razem były to warsztaty z robotyki prowadzone przez uczniów Technikum Informatycznego. W Sali 4 demonstrowali oni roboty mBot firmy Makeblock Co., Ltd. zapoznawali swoich młodszych kolegów i koleżanki z płytką Arduino UNO, przy pomocy której w można samodzielnie wykonać np. licznik obrotów, radar ultradźwiękowy, automatyczny sterownik rolet w oknach, sterownik oświetlenia i ogrzewania w akwarium, czy też zbudować i oprogramować robota własnej konstrukcji. Młodzież gimnazjalna mogła samodzielnie spróbować sterować robotami poruszającymi się po wyznaczonym torze. Uczniowie prowadzący warsztaty, z zapałem i bardzo profesjonalnie opowiadali o mikrokontrolerach, programowaniu robotów i ich konstrukcji. Prawdę mówiąc, każdą grupę biorącą udział w tych warsztatach, trzeba było kilkakrotnie zachęcać do opuszczenia sali, bo już za drzwiami czekała następna grupa…

Sosw3.jpg

Sosw4.jpg

KSZTAŁCENIE ZAWODOWE – ZNÓW TRENDY!
Kolejne przystanki znajdowały się w skrzydle warsztatów szkolnych i były to warsztaty z: elektryki, krawiectwa oraz mechaniki i spawania. I tu również gimnazjaliści mieli co oglądać, ponieważ pracownie zawodowe w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym są bardzo dobrze wyposażone w maszyny, urządzenia i materiały poglądowe. Co więcej, gimnazjaliści mieli okazję samodzielnie zespawać ze sobą dwa elementy, wykonać drobne prace mechaniczne i elektryczne, a w pracowni krawieckiej mieli możliwość samodzielnie zapoznać się z procesem szycia, czy haftowania na nowoczesnej, programowanej elektronicznie maszynie. Zainteresowanie wzbudzały nowo utworzone w naszym Ośrodku kierunki kształcenia; obok technika informatyka, elektryka, mechanika, także: technik teleinformatyk, technik spedytor, technik ekonomista, technik elektronik oraz technik przemysłu mody. W zakresie szkół branżowych I stopnia, nowością jest zawód elektryk. Młodzież goszcząca na Dniach Otwartych uzyskała od naszych uczniów informacje na temat dziennych, bezpłatnych Policealnych Szkół Zawodowych w Ośrodku o kierunkach: Technik Informatyk, Technik Administracji, Technik BHP, a od bieżącego roku – Asystent osoby niepełnosprawnej.

Sosw6.jpg

Sosw7.jpg

WYBUCHOWA NAUKA I… LODY NA CIEKŁYM AZOCIE
Po zwiedzeniu naszego Ośrodka wszyscy mieli okazję doświadczyć wyjątkowej, magicznej prezentacji „Wybuchowej nauki” z ciekłym azotem w roli głównej, którą prowadził nauczyciel naszego Ośrodka pan Wiesław Marciniak. Pokazał doświadczenie z bananem, który zanurzony w ciekłym azocie, mającym temperaturę minus 195,8 °C, stawał się tak zamrożony i twardy, że można nim było przybijać gwoździe. Podobnie było z różami, które otrzymały wszystkie dziewczyny na sali z okazji Dnia Kobiet – zanurzone w ciekłym azocie – stawały się mrożone. Po tym doświadczeniu zgromadzona widownia przeżyła, nomen omen, mrożące krew w żyłach chwile, bo oto prezenter polał sobie rękę ciekłym azotem i… nic mu się nie stało! Dłoń nie pokruszyła się spektakularnie, jak to było z uderzoną o stół różą, nie odpadła, a co więcej, na skórze nie było śladu. Jak się okazało, ręce nic się nie stało, dzięki tzw. zjawisku Leidenfrosta, polegającemu na tym, że między rozgrzaną powierzchnią ręki, a zimną cieczą tworzy się cienka poduszka z pary, która izoluje kroplę od gorącej powierzchni. Cała akcja udaje się pod warunkiem, że ręka przebywa w azocie tylko krótką chwilę i nie zdąży się ochłodzić. Za chwilę nastąpiła jeszcze degustacja mrożonych ciekłym azotem chrupek, listków mięty, a wreszcie… lodów o smaku malinowym i o smaku coli. W tym momencie nikogo już nie był na miejscach siedzących, bo każdy chciał zobaczyć z bliska proces produkcji lodów w kuchni molekularnej, a następnie spróbować ich smaku– były naprawdę pyszne!

Sosw8.jpg

Sosw9.jpg

Organizatorzy Dni Otwartych w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju dołożyli starań, aby prezentowane warsztaty i pokazy zainteresowały przybyłą do nas młodzież szkół podstawowych i gimnazjów nowymi technologiami, pozwoliły na zdobycie technicznej wiedzy oraz poszerzenie swoich zainteresowań. Zapewne pomoże to im w podjęciu decyzji co do dalszego kierunku nauki i wyboru zawodu. A zatem, być może… do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym!

Redakcja koła dziennikarskiego „Z Górki”





Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     



Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry