busko.tv

Kliknij i ogladaj

Kwiaty na mogile kpt. Andrzeja Brzuchala Sikorskiego

W środę, 13 sierpnia 2014 r. na Cmentarzu Parafialnym w Busku-Zdroju, przedstawiciele Stowarzyszenia "Ziemia Buska" oraz przybyli goście złożyli kwiaty na mogile kapelmistrza Kieleckiej Straży Ogniowej.
Dodano: 2014-08-14, 2024-03-25 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 9237

12 sierpnia 2014 r., na Placu Wolności w Kielcach odbyła się uroczystość upamiętniająca setną rocznicę wkroczenia do Kielc I Kompanii Kadrowej, podczas której odsłonięty został pomnik Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Kielc oraz zaproszeni goście.

W związku z tymi uroczystościami, w naszym mieście przedstawiciele Stowarzyszenia "Ziemia Buska" oraz przybyli goście m.in. Poseł Krzysztof Lipiec, Prezydent Kielc Wojciech Lubawski,  kombatanci oraz młodzież, uczcili pamięć kapelmistrza orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego - kpt. Andrzeja Brzuchala Sikorskiego składając kwiaty na jego mogile.

andrzej_sikorskil017.jpg

andrzej_sikorskil01.jpg

Postać Andrzeja Brzuchala jest postacią historyczną niezwykle ważną, a jednym z jego największych dzieł jest "My Pierwsza Brygada". Jest to dla nas wszystkich wielki zaszczyt, że tu spoczął. Po uroczystościach które odbyły się w Kielcach, przybyliśmy tutaj aby oddać hołd temu wspaniałemu człowiekowi - mówił prezydent Kielc Wojciech Lubawski.


andrzej_sikorskil022.jpg

Andrzej Brzuchal Sikorski urodził się w 1868 r. w Udrycze, w powiecie zamojskim. Był pierwszym wykonawcą i osobą która stworzyła aranżację do utworu Marsz I Brygada.

W 1905 r. został kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej, natomiast w 1914 r. kapelmistrzem orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Ostatnie miesiące przed śmiercią spędził w Busku-Zdroju, gdzie został pochowany. Zmarł w grudniu w 1931 r.

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry