busko.tv

'Najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2014' i 'Piękna i bezpieczna zagroda' w Busku-Zdroju

Podczas odbywającej się 5 września br. sesji Rady Powiatu przed częścią roboczą posiedzenia ogłoszone zostały wyniki prac powiatowej komisji konkursowej w sprawie wyłonienia zwycięzców w konkursach "Piękna i bezpieczna zagroda - przyjazna środowisku" i "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy".
Dodano: 2014-09-17, 2022-11-06 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 10954

Laureaci będą reprezentowali powiat buski się podczas XIV Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich. W tym roku odbędą się one 14 września w Busku-Zdroju.

Komisjom przewodniczył Naczelnik Wydziału Rolnictwa starostwa Lech Sołtysiak. W konkursie zagród zwyciężyło gospodarstwo Tomasza Nogasia z Rataj Słupskich gm. Pacanów. Miejsce drugie zajęło gospodarstwo Małgorzaty Rakoczy z Włosnowic gm. Solec-Zdrój, trzecie gospodarstwo państwa Heleny i Tadeusza Gozdków z Wierzbicy gm. Tuczępy.

nagrody_wyroznienia_sesja003.jpg 

W konkursie wieńców dożynkowych ocenie podlegały te, które zajęły pierwsze miejsca w konkursach gminnych rozstrzyganych w czasie gminnych dożynek. W tej grupie komisja powiatowa wskazała na reprezentanta powiatu buskiego wieniec ze Stopnicy przygotowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Nowoczesna Gospodyni” działające przy Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy. Drugą lokatę zajął wieniec z miejscowości Młyny gm. Busko-Zdrój, trzecie wieniec z Oblekonia gm. Pacanów.

Zaproszona na sesję grupa młodzieży z nauczycielami, uczniów szkół ponadgimnazjalnych z placówek prowadzonych przez powiat odebrała nagrody starosty buskiego w podsumowaniu rywalizacji sportowej „Najlepsi w sporcie” w roku szkolnym 2013/2014.

nagrody_wyroznienia_sesja002.jpg

Puchar Starosty Buskiego za zajęcie I miejsca w klasyfikacji generalnej Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Buskiego o tytuł „Najlepsi w sporcie” oraz sprzęt sportowy ufundowany przez Zarząd Powiatu o wartości 1.800 zł. odebrały ex aequo reprezentacje Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju. Za zajęcie II miejsca w klasyfikacji generalnej puchar i sprzęt sportowy ufundowany przez Zarząd Powiatu o wartości 1.500 zł. otrzymała reprezentacja Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, III miejsca w klasyfikacji generalnej puchar i sprzęt sportowy ufundowany przez Zarząd Powiatu o wartości 1.200 zł. otrzymała reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju, za zajęcie IV miejsca w klasyfikacji generalnej także puchar i sprzęt sportowy ufundowany przez Zarząd Powiatu o wartości 500 zł odebrała reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Orląt Lwowskich w Stopnicy.

W klasyfikacji najlepszych drużyn żeńskich i męskich tego turnieju wyróżnienia odebrały: dziewczęta z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju i chłopcy I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju. 

Miłym akcentem tej części sesji Rady były podziękowania złożone przez wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, strażaka OSP Pacanów Roberta Gwoździa za sportową rywalizację w tegorocznych zawodach sportowo-pożarniczych OSP - Stopnica 2014 zaproszonym delegacjom jednostek, które zajęły w tych zawodach pierwsze trzy miejsca. Wraz z nimi wspólnie ze starostą Jerzym Kolarzem przekazali przygotowane przez obu radnych upominki. Odebrały je jednostki OSP Piestrzec, OSP Stopnica, OSP Nowy Korczyn. Wyróżnienia na forum powiatu dla obecnych podczas sesji Rady strażaków jest jednocześnie publicznym podziękowaniem dla wszystkich jednostek startujących w tegorocznej rywalizacji, a także dla całej grupy strażaków-ochotników z terenu powiatu buskiego za codzienną służbę i gotowość do działania w ochronie życia, mienia, akcji ratunkowych - powiedzieli przy przekazywaniu ich fundatorzy.

Zawody powiatowe odbywają się co cztery lata, gminne co roku i są one jednym z elementów ćwiczeń, podnoszenia sprawności w wyszkoleniu posługiwania się sprzętem. Są też ważnym składnikiem konsolidacji systemu ratowniczego na terenie powiatu z wiodącą rolą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju. Dzięki staraniom Komendanta Powiatowego PSP bryg. Kazimierza Ścibiło strażacy-ochotnicy uczestniczą w wielu specjalistycznych szkoleniach, których zadaniem jest podnoszenie wartości bojowej jednostek. Są cyklicznie prowadzone ćwiczenia zgrywające z udziałem PSP i OSP, przeglądy umiejętności posługiwania się posiadanym sprzętem jego konserwacją, utrzymywaniem w należytej gotowości do działania. To wszystko sprawia, iż przy coraz lepszym wyposażeniu OSP z terenu powiatu nasze jednostki są przygotowane do każdego rodzaju akcji zapewniając profesjonalne ich prowadzenie - dodał prezes Zarządu Powiatowego OSP RP Jerzy Kolarz.

nagrody_wyroznienia_sesja001.jpg

Na dowód efektywności szkoleń, o które tak mocno zabiega komendant Ścibiło, Robert Gwóźdź przytoczył krótką historię zdarzenia, w którym młody strażak z OSP Pacanów będący po ukończonym specjalistycznym szkoleniu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej uratował życie mężczyźnie z bezdechem i zatrzymanym krążeniem podejmując przed dotarciem karetki pogotowia skuteczną, profesjonalnie przeprowadzoną reanimację.

/Red/
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     


Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry