busko.tv

Ogólnopolski Turniej Piosenki - OSIECKA 2014

'Chrońmy ten świat od łez, jak kto może'. To motto zaczerpnięte z piosenki Agnieszki Osieckiej 'Żyj mój świecie' przyświecało tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej "Agnieszka Osiecka 2014", zorganizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju.
Dodano: 2014-12-06, 2024-03-25 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 8230

'Chrońmy ten świat od łez, jak kto może'. To motto zaczerpnięte z piosenki  Agnieszki Osieckiej 'Żyj mój świecie' przyświecało tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej "Agnieszka Osiecka 2014", zorganizowanego przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju.

 

Imprezę zainaugurowała Grażyna Grochowska – dyrektor tej placówki, która stwierdziła, że celem Turnieju jest nie tylko szeroko rozumiana integracja młodzieży, rozwój jej  talentów, ale także uwrażliwienie na piękno świata i człowieka oraz wzbudzenie w nas wszystkich poczucia odpowiedzialności za siebie nawzajem, za cały nasz świat. - Niech usłyszane tu piosenki Agnieszki Osieckiej poruszą nasze serca i pomogą nam chronić ten świat od łez – dodała na zakończenie.

Starosta Buski Jerzy Kolarz podkreślił, że jest to już VII edycja Turnieju, który stał się znaczącą buską imprezą kulturalną, zainicjowaną  przez polonistkę Małgorzatę Bębenek, a  organizowaną z powodzeniem przez zespół nauczycieli, wychowawców i uczniów Ośrodka. 

osiecka006.jpg 

Za chwilę na scenę weszła Agata Passent, drobna szczuplutka brunetka w okularach. Poproszona o uroczyste otwarcie imprezy, uznała, że jej mama jest odpowiednią  patronką konkursu skierowanego do młodzieży, bo tak jak wielu młodych, borykała się w życiu z różnymi problemami. Wyraziła nadzieję, że to spotkanie pozwoli ją poznać także jako felietonistkę, autorkę sztuk teatralnych, opowiadań, np. jej ulubionego  „Biała bluzka”. W ciepłych słowach zagrzała uczestników do zbliżającej się rywalizacji.

„Zielono mi” w jesiennym parku

W niezwykły klimat lirycznych piosenek Agnieszki Osieckiej pomogła  wszystkim wejść oryginalna i naturalna scenografia: żywe drzewka i krzewy, jesienne kwiaty, ławeczki, latarnie, a wszystko utrzymane w efektownej,  rudo-zielonej tonacji. Jednym słowem organizatorzy dołożyli starań, aby nie tylko muzyka, ale i efekty plastyczne dodawały skrzydeł poezji. Postarali się o to w sposób szczególny niepełnosprawni konferansjerzy, którzy, zapowiadając kolejne piosenki, mieli szczególne zadanie: oddać w kilku słowach ich atmosferę, obudzić wrażliwość czy zwrócić uwagę widzów na szczególnie piękną frazę tekstu. I udało im się to znakomicie; nie na darmo już kilka lat terminują w szkolnym kole dziennikarskim.

osiecka009.jpg 


Dramatyczno-satyrycznie

A poziom wokalny uczestników był niezwykle wysoki. W zasadzie wśród 26 podmiotów wykonawczych zgłoszonych do Turnieju nie było wykonań słabych. Były albo dobre albo genialne. W jesiennym parku usłyszeliśmy piosenki  na nierównej amplitudzie emocji: od kunsztownie  wyrzeźbionych liryczno-dramatycznych – jak w przypadku „Nie żałuję”, do satyrycznych, komicznie tkanych scenek z życia wziętych w stylu: „Proszę sądu” czy „To wszystko z nudów”.  Nie zabrakło wykonań czysto aktorskich, którym popisała się Maria Wójtowicz ze Studia MiM W Skarżysku-Kamiennej, Marcelina Miśta z Centrum Kultury w Zawierciu, Mery Minasyan z LO nr1 w Busku-Zdroju czy laureatka Grand Prix – Natalia Stolarska ze Studia Wokalnego w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.  

osiecka011.jpg 


Opar erosa i król estrady

Widzowie, którzy szczelnie wypełnili widownię, mieli okazję przeżyć, w rzeczy samej prawdziwe katharsis. Przy prezentacji „Gaju” w wykonaniu przedstawicieli Gospodarzy, opar erosa wyraźnie unosił się ku górze, aczkolwiek  w piosence „Nie żałuję” nie zabrakło również rzucającej się w dół agape.  Na scenie mieliśmy przegląd głosów autentycznie rzucających na kolana. Wystarczy wspomnieć  emanujący aksamitnym ciepłem głos Jakuba Szymczyka ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach, przejrzysty, czysty ton o zniewalającej sile Natalii Oleś z LO w Kazimierzy Wielkiej, dźwięczną dramatyczną tonację Aleksandry Pobiegi,  czy niski, mocny, matowy, hipnotyzujący publiczność głos Michała Jewiarza. Jury oczarowała również kultura wykonania, dykcja i skala głosu Aleksandry Zagórskiej, a serca zarówno widzów, jak i wszystkich członków Jury podbiła szukająca miłości swego życia Anita Dłubak i Paweł Kwaśniewski, prawdziwy król estrady,  który z dziecięcą ekspresją i bezpretensjonalnie wykonał piosenkę „Jak dobrze mieć sąsiada”.

osiecka010.jpg 


Burzliwe obrady i deszcz nagród

Podczas przerwy, gdy  widownia głosowała najpierw na Laureata Publiczności, a następnie oglądała fragment koncertu „Nastroje nas troje” z Agnieszką Osiecką w roli  głównej, Jury w składzie: Agata Passent jako przewodnicząca, Tomasz Śledź, dyrektor Buskiego Samorządowego Domu Kultury w Busku-Zdroju, Marlena Płaska- redaktor Radia Kielce oraz Anna Karwat- prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Busku-Zdroju i  Mieczysław Sas, radny sejmiku wojewódzkiego w Kielcach, właściciel Firmy Kotlarskiej SAS –sponsorzy Turnieju, byli w nie lada kłopocie. Jak stwierdziła przewodnicząca Jury, organizatorzy zastosowali ostre kryteria, bo do finału Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki „Agnieszka Osiecka 2014” dostali się naprawdę najlepsi. Do tytułu Grand Prix pretendowały dwie finalistki: Aleksandra Zagórska i Natalia Stolarska. Ostatecznie zwyciężyła ta ostatnia – reprezentantka Studia Wokalnego w Miejskim Domu Kultury w Radomsku i tym samym główna nagroda Turnieju, ufundowana przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego powędrowała po raz pierwszy poza granice naszego świętokrzyskiego rejonu, mianowicie do województwa łódzkiego. Laureatka Grand Prix otrzymała także z rąk Marszałka piękny, pamiątkowy grawerton.

osiecka015.jpg 


W tym roku Turniej obfitował w nagrody. Było ich razem dwanaście, nie licząc ośmiu wyróżnień w trzech kategoriach. Wręczali je: Bożentyna Pałka –Koruba, Wojewoda  Świętokrzyski, Jerzy Kolarz Starosta Buski, Henryk Radosz  Burmistrz MiG Busko-Zdrój, dyrektor Łukasz Palmowski, przedstawiciel Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A., Grażyna Grochowska dyrektor SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo i Agata Wolska prezes Fundacji Błękitne Niebo.

Wszystkim  uczestnikom zostały wręczone szklane puchary ufundowane przez Hutę Szkła Wrześniak, pamiątkowe gadżety i dyplomy finalistów z autografem Agaty Passent. Dziesięcioro  finalistów otrzymało od niej płyty z piosenkami Agnieszki Osieckiej. I tak „Ballada o Chmielnej”, warszawska piosenka z pazurem zakończyła Ogólnopolski Turniej Piosenki „Agnieszka Osiecka 2014”. Ale „niech no tylko zakwitną jabłonie…”, to może zdradzimy, kto będzie bohaterem  kolejnej edycji…  

Do zobaczenia za rok!
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     Filmy w kategorii: Kultura


Nowe filmy

Wróć do góry