Sobótki 2014 w Nowym Korczynie cz. 1W muszli koncertowej, nad płynącą rzeką Nidą w Nowym Korczynie, obok stadionu sportowego "Wisła" w dniu 22 czerwca 2014 r. zgromadzili się mieszkańcy Nowego Korczyna i jego okolic oraz zaproszeni goście, a także przyjezdni turyści.Dodano: 2014-07-18, 2024-08-15 , zródło: Ponidzie.TV Odslon: 13311 |
W muszli koncertowej, nad płynącą rzeką Nidą w Nowym Korczynie, obok stadionu sportowego "Wisła" w dniu 22 czerwca 2014 r. zgromadzili się mieszkańcy Nowego Korczyna i jego okolic oraz zaproszeni goście, a także przyjezdni turyści.
Jak co roku, w tym dniu zorganizowane zostały, przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie, przy współpracy władz samorządowych gminy, wszystkich placówek oświatowych z jej terenu, a także Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej - tradycyjne ,,Sobótki”. Uroczystość ta, inaczej zwana ,,Nocą Kupały”, to ludowe święto słowiańskie, obchodzone w czasie letniego przesilenia słońca, w czasie najkrótszej nocy w roku.
Imprezę plenerową rozpoczęli, witając przybyłych: Wójt Gminy Nowy Korczyn - pan Paweł Zagaja i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie - pani Bogumiła Zawada.
Święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności i miłości poprowadziła z właściwą sobie charyzmą - Bogumiła Zawada. Podkreśliła, że uroczystość objęli patronatem honorowym: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - pan Adam Jarubas i Przewodniczący Rady Powiatu w Busku-Zdroju - pan Krzysztof Gajek. Zaś patronat medialny sprawowali: ,,Echo Dnia”, ,,Tygodnik Ponidzia”, ,,Extra Korso”, Portal Internetowy: busko.com.pl oraz pik.kielce.pl - portal informacji kulturalnej w Kielcach, a także regionalna telewizja Ponidzie.TV.
Sponsorami imprezy byli: Wójt Gminy Nowy Korczyn - pan Paweł Zagaja, Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - pan Krzysztof Dziekan, Prezes Zarządu ,,Uzdrowisko Busko-Zdrój S. A.” - pan Wojciech Legawiec.
O sobótkową oprawę wystroju sceny zadbały panie z Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej w Nowym Korczynie.
Natomiast występy artystyczne zapewniły wszystkie szkoły z Gminy Nowy Korczyn. Na początku zaśpiewał i zatańczył dla zgromadzonych Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ,,Wianeczek”, ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie, prowadzony przez panią Urszulę Strzelecką. Święto Kupały, zgodnie z utartą tradycją w naszej gminie, to podsumowanie całorocznego dorobku artystycznego placówek oświatowych z Gminy Nowy Korczyn.
W swoim najlepszym repertuarze zaprezentowały się szkoły: Zespół Szkół w Nowym Korczynie - Szkoła Podstawowa, gdzie dyrektorem jest pani Małgorzata Stefańska, Samorządowe Gimnazjum im. Św. Kingi, gdzie dyrektorem jest pani Barbara Karnawalska, Szkoła Podstawowa w Brzostkowie, z dyrektorem panią Joanną Chaczyk, a także Publiczna Szkoła Podstawowa w Starym Korczynie, pod kierownictwem pani Bożeny Kruk.
W programie znalazły się również występy małych cheerleaderek i cheerleaderów, solidnie ćwiczonych w GOK w Fitness klubie, pod czujnym okiem pani Ewy Kwiatkowskiej - dziewczynki i p. Eleny Chrobot - chłopcy.
Gościnnie wystąpił zespół wokalny z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Winiarach, panie z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Góreczczanki” z gminy Wiślica, a także zespół tańca nowoczesnego ,,Jump Style” ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Tucząp.
Święto sobótkowe uświetniły swoim występem wokalno - muzycznym solistki: Katarzyna i Aleksandra Cerazy.
Prowadząca przy tej okazji pogratulowała zdobycia II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Tematycznym, Katarzynie Cerazy i jej opiekunce, pani Faustynie Judzie z Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie, za pracę literacką o czasach wojny i okupacji pt.: ,,Losy bliskich i losy dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989”.
Atrakcją dla zebranych miłośników folkowych piosenek był występ ,,Kapeli Jędrusie” z Jędrzejowa. Jednakże prawdziwym gwoździem programu, na który wszyscy z niecierpliwością oczekiwali był plenerowy pokaz obrzędu Noc Kupały ,,Sobótka Świętojańska”, przygotowany przez grupę pięćdziesięcioosobową, pod kierunkiem pani Grażyny Kańskiej z Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie. Jak zwykle było to widowisko poświęcone żywiołom wody i ognia, które swoją oczyszczającą mocą otoczyły rzekome, słowiańskie bóstwo miłości - Kupałę. Nie zabrakło pięknych, tańczących dziewcząt, którym ,,Sobótka” jest poświęcona. Przedstawienie odzwierciedlało powrót człowieka do natury, do tego co dawne i pierwotne.
W międzyczasie przeprowadzane były różne konkursy. Jak zwyczaj każe młodzież z uporem poszukiwała kwiatu paproci, symbolu wróżącego pomyślny los. Magiczny kwiat, obdarzony bogactwem siły i mądrości w roku 2014 zdobył Michał Gaj ze Starego Korczyna.
Dziewczęta wzięły udział w konkursie na najładniejszy wianuszek. Uplotły je, aby wrzucić w czasie zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcami na fale rzeki Nidy. Chłopcy nabrawszy siły i czarodziejskiej mocy podczas skoków przez ogień, rzucili się i próbowali je wyłowić, a potem dopasować do swojej ukochanej.
W tym roku 10 dziewcząt uwiło przepiękne wianeczki, które oceniało jury w składzie: Ligia Płonka - przewodnicząca TMZK, Barbara Karnawalska - dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Korczynie, Małgorzata Stefańska - dyrektor Szkoły w Nowym Korczynie, ks. Grzegorz Kowalik- proboszcz parafii w Nowym Korczynie. Wszystkie dziewczęta zostały nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami. Pierwsze miejsce zdobyła Julia Marek z Nowego Korczyna, drugie jej siostra - Kinga Marek, a trzecie równorzędnie, Maja Kaczmarczyk i Aleksandra Jarubas z Brzostkowa.
Atrakcyjne nagrody rzeczowe w kolejności wytańczyły wraz ze swoimi partnerami, następujące panie: Cecylia Szymańska, Mariola Wiśniewska i Sylwia Gubała. Jak przystało na noc pełną magii, czarów i radości harce i pląsy trwały do białego rana, a do tańca rozbawionej gromadzie przygrywał zespół wokalno-instrumentalny TOP SECRET. Pani dyrektor GOK - Bogumiła Zawada, pogratulowała zwycięzcom w konkursach, a także podziękowała organizatorom: pracownikom GOK w Nowym Korczynie, pracownikom Urzędu Gminy w Nowym Korczynie oraz sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe. Wszyscy zebrani nagrodzili gorącymi brawami młodszych i nieco starszych artystów.
Zabawa była bardzo udana, a pani prowadząca zaprosiła mieszkańców i gości na następne, pełne atrakcji i ciekawych niespodzianek imprezy: ,,Kingonalia” - organizowane w dniu 20 lipca w Nowym Korczynie, ,,Dożynki Gminne” - organizowane w dniu 17 sierpnia w Łęce i ,,Pożegnanie Wakacji”, które przypadnie w dniu 30 sierpnia w Nowym Korczynie.
Opracowanie:
GOK Nowy Korczyn