busko.tv

Święto Niepodległości w Busku-Zdroju

11 listopada obchodziliśmy 98. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Buskie obchody rozpoczęła Msza święta w Kościele p.w Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju.
Dodano: 2016-11-14, 2019-08-20 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 3298

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest co roku, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.

11_listopada_2.jpg

11_listopada_088.jpg

Obchodzone w II RP przede wszystkim przez wojsko, formalnie świętem państwowym ustanowione dopiero w roku 1937, od 1939 nieobchodzone i przywrócone w roku 1989 nabierając rangi najważniejszego narodowego święta.

Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W całej Polsce rozpoczynają go msze za ojczyznę, obudowane wieloma spotkaniami tematycznymi, wieczornicami, składaniu wiązanek na grobach ofiar wojen, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, okolicznościowymi spotkaniami, zawodami sportowymi.

Buskie obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny.  Po nabożeństwie uczestnicy, w asyście pocztów sztandarowych i pod przewodnictwem Orkiestry Dętej BSCK, przemaszerowali ulicami miasta na plac przy Galerii BWA, następnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki:, gdzie na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod pomnikami: Męczeństwa przy BWA, Żołnierzy Batalionów Chłopskich i  Tadeusza Kościuszki, złożono wiązanki kwiatów.

11_listopada_236.jpg

11_listopada_240.jpg

Uroczystość zakończyła prezentacja utworów muzycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej BSCK.

Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     

Dodaj komentarz:
 


Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry