busko.tv

Święto Plonów powiatu kazimierskiego

Tegoroczne kazimierskie Dożynki Powiatowe 2017, odbyły się niedzielnym popołudniem w Rogowie, w gminie Opatowiec.
Dodano: 2017-09-02, 2018-06-15 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 3163

Dożynki miały przy tym również charakter gminny, ponieważ oprócz najładniejszych wieńców z każdej gminy powiatu kazimierskiego, zaprezentowano także 12 wieńców z sołectw gminy Opatowiec. Znakomita pogoda - lepsza, niż wynikało to z prognoz sprawiła, że do Rogowa przybyły tłumy, a duża część zaparkowanych samochodów miała rejestracje z Małopolski, Warszawy, Buska czy Staszowa. Estradę oraz podłogę do części obrzędowej (i późniejszej zabawy pod chmurką), a także sporo miejsc siedzących organizatorzy umiejscowili na centralnym placu Rogowa, na skraju podworskiego parku. Z widowni, po lewej stronie estrady widoczne były zabytkowe zabudowania podworskie - neorenesansowa baszta i wozownia. Z prawej strony - piękny kościół pw. Nawiedzenia NMP z bramą-dzwonnicą z 1751 roku i zabytkowymi kamiennymi figurami na placu kościelnym. W tym to kościele rozpoczęły się uroczystości dożynkowe Mszą świętą, celebrowaną przez proboszcza ks. Roberta Boreckiego. Po poświęceniu wieńców i chlebów dożynkowych, barwny korowód z kilkunastoma wieńcami, prowadzony przez miejscową kapelę Rogowski Klan oraz orkiestrę dętą z Kociny, przeszedł na plac obrzędowy.

rogow007.jpg

Dożynkową imprezę prowadziła Beata Adamczyk - dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury w Opatowcu. Przybyłych na Święto Plonów gości powitali Starosta Kazimierski Jan Nowak i Wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk. Wśród zaproszonych gości obecni byli posłowie na Sejm RP Krystian Jarubas, Michał Cieślak i Paweł Zalewski, wiceprzewodniczący Sejmiku Świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk, asystent eurodeputowanego Czesława Siekierskiego Adam Stoksik, burmistrzowie, wójtowie, radni 5. gmin powiatu kazimierskiego oraz Starostwa Powiatowego, dyrektorzy instytucji i szkół, powiatowi komendanci policji i straży pożarnej.

Starostowie dożynek: Agata Radosz z Gunowa-Kolonii i Janusz Bomba z Rogowa przekazali Staroście Powiatu Kazimierskiego Janowi Nowakowi i Wójtowi Gminy Opatowiec Sławomirowi Kowalczykowi dorodne bochny chleba wypieczone z mąki z tegorocznych zbiorów. Chleby zostały pokrojone i gospodarze częstowali nimi uczestników święta.

rogow134_1.jpg

Zwracając się do mieszkańców Rogowa i gminy Opatowiec starosta Jan Nowak podkreślił, że powierzenie organizacji dożynek powiatowych wsi Rogów nie jest przypadkiem. Miejscowość ta ma bogatą historię i tradycje rolnicze. Tu istniał przed laty port rzeczny, tu stał potężny spichlerz obecnie przeniesiony do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Tu rolnictwo osiąga bardzo dobre wyniki, także w skali wojewódzkiej. Zwrócił uwagę na konieczność uszanowania trudnej pracy rolników, uszanowania Matki Ziemi, która jest podstawą, gwarantem bytu narodowego. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego, jakże udanego Powiatowego Święta Plonów.

Następnie poszczególne gminy prezentowały i ośpiewywały swoje najładniejsze wieńce: gmina Bejsce - wieniec z Czyżowic, gmina Czarnocin - wieniec z Krzyża, gmina Kazimierza Wielka - wieniec z Wojsławic, gmina Opatowiec - wieniec z Rogowa, gmina Skalbmierz - wieniec z Boszczynka, a specjalna komisja oceniała zgodność misternych konstrukcji z regulaminem i wrażenia artystyczne. Komisja uznała, że 3 września na dożynkach wojewódzkich w Masłowie powiat kazimierski reprezentowany będzie przez wieniec z Rogowa, w kształcie korony, wykonany przez Elżbietę i Romana Szablów.

rogow135.jpg

Po części obrzędowej, na estradzie w programie artystycznym wystąpiła kapela ludowa Nadwiślanie, zespół Gabułtowianki, zespół Avangarda Band oraz młodzież szkolna. Dożynki zakończyła tradycyjna zabawa ludowa.

tekst: kazimierzaw.pl
foto: redakcja, kazimierzaw.pl
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     

Dodaj komentarz:
 


Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry