busko.tv

Kliknij i ogladaj

XXX Jubileuszowa Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

To już po raz trzydziesty z Wiślicy wyruszyła pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. Jej inicjatorem i prowadzącym przez dwadzieścia lat był ś.p. biskup pomocniczy Diecezji Kieleckiej Mieczysław Jaworski.
Dodano: 2011-08-06, 2022-08-31 , zródło: ponidzie.tv
Odslon: 7293

Wielu pielgrzymów pamięta doskonale bp. Mieczysława - człowieka bezpośredniego, otwartego łatwo nawiązującego kontakt z ludźmi. Mimo sporej tuszy ten uśmiechnięty, żartujący, z zakasanymi rękawami sutanny ksiądz ze śpiewem na ustach dziarsko maszerował w pierwszym szeregu nadając ton pielgrzymce. Byłem przy nim dokumentując wymarsz pielgrzymki z Wiślicy, kiedy wyprowadzał ją po raz ostatni. Mimo widocznego na jego twarzy bólu szedł aż do Gorysławic nie dając poznać po sobie, że każdy krok jest dla niego ogromnym wysiłkiem. Zmarł 19 sierpnia 2001 roku.

Trasa licząca ponad dwieście kilometrów zaczyna się po porannej mszy w bazylice mniejszej i w pierwszym etapie idzie w całości do Buska gdzie dzieli się na dwie grupy – na trasę do Chmielnika i do Pińczowa. Następnie w kolejnych etapach przemieszcza się przez Morawicę, Kielce, Zajączków, Włoszczowę, Koniecpol. Do Częstochowy wkracza 13 sierpnia po ośmiu dniach marszu.

pielgrzymka008.jpg


Corocznie pielgrzymowanie z wiślickiego grodu, kolebki chrześcijaństwa w Polsce i kolebki państwowości polskiej w Dniu Przemienienia Pańskiego. W większości w pielgrzymich grupach z poszczególnych parafii naszej Diecezji idą ludzie młodzi ale są i osoby w średnim i starszym wieku, malutkie dzieci wiezione przez rodziców na wózkach lub niesione na rękach, siostry zakonne. W wielobarwnej, rozśpiewanej i uśmiechniętej kolumnie szły  także w poprzednich latach umundurowane grupy żołnierzy Wojska Polskiego.

pielgrzymka012.jpg 

Przygotowując relację reporterską  (jak corocznie - od kilku lat), spotkałem osobę, która w pielgrzymce kieleckiej uczestniczy od samego początku. Od trzydziestu lat rok w rok idzie w niej lekarz, kierownik Ośrodka Zdrowia w Tuczępach, obecnie także radny Rady Powiatu, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Buskiego - dr Zbigniew Zioło.

pielgrzymka045.jpg 

Pielgrzymka to po pierwsze modlitwa i każda ma swoje hasło wiodące. W tym roku jest to „W komunii z Bogiem” a pątnicy będą rozważać modlitwę „Ojcze nasz”. Podziękują również Panu Bogu za 30 lat pielgrzymowania, dar beatyfikacji Papieża Jana Pawła II i ze specjalną intencją modlitewną w dziesiątą rocznicę śmierci biskupa Jaworskiego, który szedł razem z pielgrzymami od Wiślicy aż na Jasną Górę.

fotoreportaż

/Robert Gwóźdź/
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry