busko.tv

Kliknij i ogladaj

Znakomite wyniki testów maszyn firmy DEXWAL do rozsiewania nawozów!

W poniedziałek 16.07.2012r. na terenie 1 ha - ośrodka badań maszyn rolniczych firmy Dexwal , wiodącego producenta na polskim rynku maszyn rolniczych oraz maszyn komunalnych odbyła się prezentacja skuteczności wysiewu, oraz zasadności wyboru maszyn firmy DEXWAL do rozsiewu nawozu AgroSulCa
Dodano: 2012-07-20, 2022-08-31 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 20354

Pokazy te miały na celu udowodnienie niezawodności, oraz skuteczności w rozsiewaniu nowego rodzaju nawozu AgroSulCa. Nawóz produkowany jest przez firmę  UTEX  z Rybnika a ENERGETYK SERWIS z Opola wprowadza do obrotu  poprzez swą nowatorską formułę chemiczną dokona rewolucji w zakresie nawożenia pól.

Testy jednoznacznie potwierdziły znakomitą skuteczność rozsiewaczy wapiennych firmy DEXWAL, oraz zasadność ich wyboru dla wysiewu nawozu AgroSulCa!

dexwal001.jpg 

AgroSulCa to nawóz nadający się do nawożenia wszystkich gleb uprawnych, w tym gleb o odczynie kwaśnym i z niską zawartością siarki. Zalecany jest pod zboża, rośliny oleiste i okopowe - w szczególności pod rośliny posiadające zwiększone zapotrzebowanie na siarkę. Jest nawozem siarkowo-wapniowym, którego formuła ogranicza wymywanie siarki i wapnia w okresie jesienno-zimowym i gwarantuje dobre odżywienie roślin ozimych. AgroSulCa jest nawozem stałym, sypkim, miałkim o strukturze zbliżonej do struktury wapna, przez co występują problemy z jego wysiewem. Klasyczne rozsiewacze nie radzą sobie z tego typu nawozami, ponieważ mają one skłonność do zbrylania, zawieszania, zakleszczania w stożku zbiornika zsypowego.

dexwal_testy04.jpg


Biuro techniczne Firmy DEXWAL pod kierownictwem Dariusza Walkiewicza rozwiązało ten problem. Po badaniach i testach oraz konsultacjach zespół konstruktorów firmy DEXWAL opatentował  nowatorską konstrukcję z wibrująco – szarpiącą - posuwisto - skokowo strugającą podłogą współpracującą wraz z TURBINĄ. Ten to właśnie element o bardzo intrygującej nazwie sprawia, że możliwe jest rozsianie każdego typu i rodzaju nawozu.
Należy też dodać, że DEXWAL specjalizuje się od lat w produkcji rozsiewaczy precyzyjnych, nowej generacji opartych na rozwiązaniach własnego pomysłu opatentowanych i sprawdzonych pod względem skuteczności.

Należą do nich:

  • podłogi szarpiąco - posuwisto skokowe ( rozbijające wszelkie zbrylenia do postaci pyłu),
  • turbiny wysiewające, które swoją pracą zwiększają zasięg, oraz poprzez wydmuch powietrza z pod talerza rozpylają swoją siłą podmuchu każdą wysiewaną dawkę nawozu w celu precyzyjnego jej wysiania. W potocznej mowie wyrażana jest opinia, że równo kładzie.
  • piasty zabezpieczające przekładnię przed rozerwaniem,
  • osłony piast ukierunkowujące zrzut nawozu bezpośrednio w stronę łopatek wysiewających,
  • ruchome gardziele wsypowe ukierunkowujące strumień wysiewu według życzenia użytkownika,
  • osłony graniczne pozwalające na płynne ograniczenie wysiewu od strony pól graniczących z obrabianym obszarem.

Dzięki tym zastrzeżonym w Urzędzie Patentowym RP, genialnym unikatowym rozwiązaniom rozsiewacze DEXWAL jako NIELICZNE W EUROPIE SĄ W STANIE SPROSTAĆ TRUDNEMU ZADANIU wysiewu wapna, dolomitu, nawozów zbrylonych, zawilgoconych oraz miałkich.

 dexwal002.jpg

Przebieg testów zarejestrowały trzy różne, niezależne ekipy filmowe. Gośćmi naszymi byli: TVP oddział w Opolu, w osobie redaktora Henryka Wawro, zajmującego się problematyką polskich gospodarstw rolnych, telewizja Ponidzie.TV oraz niezależny operator Pan Janusz Maciejewski.

Do testów wytypowano 2 rodzaje rozsiewaczy: mniejszy o nośności 550 kg, oparty na 1 turbinie o nazwie TAJFUN 550, przeznaczony dla mniejszych gospodarstw do 30 ha oraz rozsiewacz większy Tornado- Big2 turbinowy o nośności 2400 kg produkowany z myślą o gospodarstwach ponad 30 ha.

dexwal003.jpg 

Jako pierwszy na starcie jedno hektarowego poligonu badań skuteczności maszyn rolniczych firmy DEXWAL pojawił się rozsiewacz o nazwie Tajfun-550 czyli jedno turbinowy rozsiewacz o pojemności 330 l (co odpowiada ładowności 550 kg) wyposażony w ręczną regulację zasuwy dozującej. Jest to rozsiewacz nawozowy, który rozsiewa wszelkie materiały sypkie. Jak widzicie państwo Tajfun radzi sobie bez trudności z tak trudnym do rozsiewu nawozem AgroSulCa. Rozsiewacze jednotalerzowe większości producentów osiągają maksymalne zasięgi siania dla takiego materiału ok. 4 do 6 mb.  Rozsiewacz TAJFUN 550 firmy DEXWAL osiągnął maksymalny zasięg wysiewu do 12 mb, a roboczy w pełni skuteczny to 8-10 mb co znaczy że 1 ha obsieje w zaledwie 7 minut.

Jest to wynik o 100% lepszy od maszyn konkurencyjnych polskich firm jak również renomowanych firm zachodnich.

 

dexwal004.jpg


Jako drugi do boju posłany został najnowszy rozsiewacz firmy DEXWAL o nazwie TORNADO WIBRO BIG dwu turbinowy o nośności 2000 kg. Dwie przeciwbieżne turbiny pozwoliły znacznie zwiększyć zasięg wysiewu, co potwierdza uniwersalność i bardzo dużą skuteczność tego rozsiewacza.
Rozsiewacz TORNADO WIBRO BIG na dzień dzisiejszy bije wszelkie rekordy popularności na wymagającym rynku niemieckim, rosyjskim a nawet  tureckim. Granulaty rozsiewa na odległość 36m., a przy prędkości ciągnika 10km/h zasianie jednego hektara trwa ok 3 minut. Cóż można powiedzieć ? Tornado zaskoczyło nas bardzo pozytywnie !
Zasięg skuteczny roboczy wysypu dla próbowanego nawozu AgroSulCa to aż 17 do 19mb. Nie stwierdzono żadnego zawieszania się nawozu w zbiorniku wysypowym, równomierne kładzenie nawozu na glebie i oczywiście krótki czas pracy potrzebny do obsiania 1 ha pola czyni z rozsiewacza Tornado właściwe urządzenie do tej pracy.

Reasumując, Firma DEXWAL udowodniła pokazem dużą skuteczność swych maszyn i spełniła oczekiwania firmy ENERGETYK SERWIS przez co na pewno wdrożenie nowych rozwiązań nawożenia pól przebiegnie bezproblemowo i przy niewielkich, potrzebnych do tego rodzaju rozwiązań, inwestycjach finansowych. Dla tych dwóch firm jest tylko jedno hasło: W trosce o kieszeń klienta i dobro upraw spełniamy wszystkie oczekiwania.  

dexwal005.jpg


Po zakończonym pokazie prezes spółki ENERGETYK SERWIS Sp. z o.o. z OPOLA Pan Ryszard Kulpa poinformował obecnych na pokazie rolników o właściwościach i zaletach nawozu AgroSulCa, który to dzięki zawartości siarki i wapnia zwiększa odporność roślin uprawnych na stres, a w szczególności na suszę oraz porażenia wywoływane przez grzyby i bakterie. Siarka jest niezbędna w procesach fotosyntezy, stymuluje gospodarkę azotem, zaś u roślin oleistych (szczególnie rzepak) wpływa na prawidłową syntezę tłuszczów. Wapń jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania rośliny, warunkuje prawidłowe ukorzenianie się roślin, zapewnia większą zdrowotność, stymuluje zawiązywanie brodawek korzeniowych u roślin strączkowych, reguluje pracę aparatów szparkowych oraz wpływa na procesy hormonalne.

Pod rzepak i zboża ozime nawóz AgroSulCa zaleca się stosować po zbiorze przedplonu lub przed wykonaniem orki siewnej i dobrze wymieszać z glebą, na głębokość 15-30 cm. Pod rośliny jare nawóz stosuje się w okresie od zbioru przedplonu po orkę przedzimową.  Pod rośliny jare termin wiosennego stosowania rozciąga się od momentu wjazdu sprzętem na pole do uprawy przedsiewnej. Do wysiewu nawozu można użyć szerokiej gamy siewników nawozowych od ogólnodostępnych rozsiewaczy talerzowych do wapna nawozowego (praktyczna szerokość robocza wynosi 4 – 6 metrów), po specjalistyczne rozsiewacze pneumatyczne. Odpowiednia wilgotność nawozu zapewnia dobry, równomierny wysiew. Nawóz AgroSulCa jest pakowany w Big-Bagi o zawartości netto 0,5 i 1 tony lub dostarczany luzem na indywidualne zamówienie. Nawóz powinien być magazynowany w warunkach powietrzno suchych zabezpieczony przed wpływem warunków atmosferycznych. Okres przechowywania do 12 miesięcy od daty sprzedaży..


 dexwal_testy01.jpg

W wywiadzie udzielonym TVP oraz przybyłym gościom i obserwatorom Panowie Ryszard Kulpa i Dariusz Walkiewicz obszernie wyjaśniali innowacyjność, zalety, funkcjonalność, oraz ekonomię wypływającą z zastosowania swoich produktów.
Dodać należy, że rozsiewacze firmy DEXWAL posiadają aż 10 letnią gwarancję na podzespoły plastikowe, które przeważają w ich konstrukcji co jest ich zaletą, bowiem pracują z agresywnymi środkami chemicznymi na które są całkowicie odporne.
Obie firmy posiadają Certyfikaty Rzetelna Firma a dobra jakość nawozu AgroSulCa oraz NISKIE CENY WYSOKIEJ EUROPEJSKIEJ JAKOŚCI ROZSIEWACZY potwierdzone Certyfikatami bezpieczeństwa oraz CE Instytutu IBMER w Warszawie pozwalają każdemu rolnikowi na osiągnięcie wyższych plonów przy niższym nakładzie finansowym środków własnych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 
Filmy w kategorii: Reportaże


Nowe filmy

Wróć do góry