busko.tv

Kliknij i ogladaj

Sobótki 2014 w Nowym Korczynie cz. 1

W muszli koncertowej, nad płynącą rzeką Nidą w Nowym Korczynie, obok stadionu sportowego "Wisła" w dniu 22 czerwca 2014 r. zgromadzili się mieszkańcy Nowego Korczyna i jego okolic oraz zaproszeni goście, a także przyjezdni turyści.
Dodano: 2014-07-18, źródło: Ponidzie.TV
Odslon: 2712

W muszli koncertowej, nad płynącą rzeką Nidą w Nowym Korczynie, obok stadionu sportowego "Wisła" w dniu 22 czerwca 2014 r. zgromadzili się mieszkańcy Nowego Korczyna i jego okolic oraz zaproszeni goście, a także przyjezdni turyści.

Jak co roku, w tym dniu zorganizowane zostały, przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie, przy współpracy władz samorządowych gminy, wszystkich placówek oświatowych z jej terenu, a także Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej - tradycyjne ,,Sobótki”. Uroczystość ta, inaczej zwana ,,Nocą Kupały”, to ludowe święto słowiańskie, obchodzone w czasie letniego przesilenia słońca, w czasie najkrótszej nocy w roku.

Imprezę plenerową rozpoczęli, witając przybyłych: Wójt Gminy Nowy Korczyn - pan Paweł Zagaja i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie - pani Bogumiła Zawada.

Święto ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności i miłości poprowadziła z właściwą sobie charyzmą - Bogumiła Zawada. Podkreśliła, że uroczystość objęli patronatem honorowym: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - pan Adam Jarubas i Przewodniczący Rady Powiatu w Busku-Zdroju - pan Krzysztof Gajek. Zaś patronat medialny sprawowali: ,,Echo Dnia”, ,,Tygodnik Ponidzia”, ,,Extra Korso”, Portal Internetowy: busko.com.pl oraz pik.kielce.pl - portal informacji kulturalnej w Kielcach, a także regionalna telewizja Ponidzie.TV.

Sponsorami imprezy byli: Wójt Gminy Nowy Korczyn - pan Paweł Zagaja, Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - pan Krzysztof Dziekan, Prezes Zarządu ,,Uzdrowisko Busko-Zdrój S. A.” - pan Wojciech Legawiec.

sobotki_nowy_korczyn001.JPG 

O sobótkową oprawę wystroju sceny zadbały panie z Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej w Nowym Korczynie.

Natomiast występy artystyczne zapewniły wszystkie szkoły z Gminy Nowy Korczyn. Na początku zaśpiewał i zatańczył dla zgromadzonych Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ,,Wianeczek”, ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie, prowadzony przez panią Urszulę Strzelecką. Święto Kupały, zgodnie z utartą tradycją w naszej gminie, to podsumowanie całorocznego dorobku artystycznego placówek oświatowych z Gminy Nowy Korczyn.

W swoim najlepszym repertuarze zaprezentowały się szkoły: Zespół Szkół w Nowym Korczynie - Szkoła Podstawowa, gdzie dyrektorem jest pani Małgorzata Stefańska, Samorządowe Gimnazjum im. Św. Kingi, gdzie dyrektorem jest pani Barbara Karnawalska, Szkoła Podstawowa w Brzostkowie, z dyrektorem panią Joanną Chaczyk, a także Publiczna Szkoła Podstawowa w Starym Korczynie, pod kierownictwem pani Bożeny Kruk.

sobotki_nowy_korczyn002.JPG 

W programie znalazły się również występy małych cheerleaderek i cheerleaderów, solidnie ćwiczonych w GOK w Fitness klubie, pod czujnym okiem pani Ewy Kwiatkowskiej - dziewczynki i p. Eleny Chrobot - chłopcy.

Gościnnie wystąpił zespół wokalny z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Winiarach, panie z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Góreczczanki” z gminy Wiślica, a także zespół tańca nowoczesnego ,,Jump Style” ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Tucząp.

Święto sobótkowe uświetniły swoim występem wokalno - muzycznym solistki: Katarzyna i Aleksandra Cerazy.

Prowadząca przy tej okazji pogratulowała zdobycia II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Tematycznym, Katarzynie Cerazy i jej opiekunce, pani Faustynie Judzie z Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie, za pracę literacką o czasach wojny i okupacji pt.: ,,Losy bliskich i losy dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989”.

sobotki_nowy_korczyn004.jpg
 

Atrakcją dla zebranych miłośników folkowych piosenek był występ ,,Kapeli Jędrusie” z Jędrzejowa. Jednakże prawdziwym gwoździem programu, na który wszyscy z niecierpliwością oczekiwali był plenerowy pokaz obrzędu Noc Kupały ,,Sobótka Świętojańska”, przygotowany przez grupę pięćdziesięcioosobową, pod kierunkiem pani Grażyny Kańskiej z Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi w Nowym Korczynie. Jak zwykle było to widowisko poświęcone żywiołom wody i ognia, które swoją oczyszczającą mocą otoczyły rzekome, słowiańskie bóstwo miłości - Kupałę. Nie zabrakło pięknych, tańczących dziewcząt, którym ,,Sobótka” jest poświęcona. Przedstawienie odzwierciedlało powrót człowieka do natury, do tego co dawne i pierwotne.

W międzyczasie przeprowadzane były różne konkursy. Jak zwyczaj każe młodzież z uporem poszukiwała kwiatu paproci, symbolu wróżącego pomyślny los. Magiczny kwiat, obdarzony bogactwem siły i mądrości w roku 2014 zdobył Michał Gaj ze Starego Korczyna.

sobotki_nowy_korczyn003.JPG 

Dziewczęta wzięły udział w konkursie na najładniejszy wianuszek. Uplotły je, aby wrzucić w czasie zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcami na fale rzeki Nidy. Chłopcy nabrawszy siły i czarodziejskiej mocy podczas skoków przez ogień, rzucili się i próbowali je wyłowić, a potem dopasować do swojej ukochanej.

W tym roku 10 dziewcząt uwiło przepiękne wianeczki, które oceniało jury w składzie: Ligia Płonka - przewodnicząca TMZK, Barbara Karnawalska - dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Korczynie, Małgorzata Stefańska - dyrektor Szkoły w Nowym Korczynie, ks. Grzegorz Kowalik-  proboszcz parafii w Nowym Korczynie. Wszystkie dziewczęta zostały nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami. Pierwsze miejsce zdobyła Julia Marek z Nowego Korczyna, drugie jej siostra - Kinga Marek, a trzecie równorzędnie, Maja Kaczmarczyk i Aleksandra Jarubas z Brzostkowa.

Atrakcyjne nagrody rzeczowe w kolejności wytańczyły wraz ze swoimi partnerami, następujące panie: Cecylia Szymańska, Mariola Wiśniewska i Sylwia Gubała. Jak przystało na noc pełną magii, czarów i radości harce i pląsy trwały do białego rana, a do tańca rozbawionej gromadzie przygrywał zespół wokalno-instrumentalny TOP SECRET. Pani dyrektor GOK - Bogumiła Zawada, pogratulowała zwycięzcom w konkursach, a także podziękowała organizatorom: pracownikom GOK w Nowym Korczynie, pracownikom Urzędu Gminy w Nowym Korczynie oraz sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe. Wszyscy zebrani nagrodzili gorącymi brawami młodszych i nieco starszych artystów.

Zabawa była bardzo udana, a pani prowadząca zaprosiła mieszkańców i gości na następne, pełne atrakcji i ciekawych niespodzianek imprezy: ,,Kingonalia” - organizowane w dniu 20 lipca w Nowym Korczynie, ,,Dożynki Gminne” - organizowane w dniu 17 sierpnia w Łęce i ,,Pożegnanie Wakacji”, które przypadnie w dniu 30 sierpnia w Nowym Korczynie.


Opracowanie:
GOK Nowy Korczyn
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (1)
     

-Silviamut (2014-07-24 10:18:33)

Dodaj komentarz:
 

Sobótki 2014 w Nowym Korczynie cz. 1


Odslon: 2712
Data dodania: 2014-07-18 / źródło: Ponidzie.TV

W muszli koncertowej, nad płynącą rzeką Nidą w Nowym Korczynie, obok stadionu sportowego "Wisła" w dniu 22 czerwca 2014 r. zgromadzili się mieszkańcy Nowego Korczyna i jego okolic oraz zaproszeni goście, a także przyjezdni turyści.

Sobótki 2014 w Nowym Korczynie cz. 2 - Noc Kupały


Odslon: 322
Data dodania: 2014-07-18 / źródło: Ponidzie.TV

W muszli koncertowej, nad płynącą rzeką Nidą w Nowym Korczynie, obok stadionu sportowego "Wisła" w dniu 22 czerwca 2014 r. zgromadzili się mieszkańcy Nowego Korczyna i jego okolic oraz zaproszeni goście, a także przyjezdni turyści.

Wypadek w Mikułowicach


Odslon: 4431
Data dodania: 2014-07-17 / źródło: Ponidzie.TV

17 lipca 2014 r., ok godz. 11, na drodze krajowej nr 73, w okolicy Stacji Paliw BP, w miejscowości Mikułowice, koło Buska-Zdroju, doszło do zderzenia trzech pojazdów.

Jubileusz 25 - lecia Publicznego Przedszkola Nr 3 w Busku-Zdroju


Odslon: 2616
Data dodania: 2014-07-04 / źródło: Ponidzie.TV

9 czerwca 2014r. w BSCK odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 25-ecia Publicznego Przedszkola Nr 3 w Busku-Zdroju.

40 Sesja RM: Rondo imienia św. Jana Pawła II


Odslon: 817
Data dodania: 2014-07-04 / źródło: Ponidzie.TV

Rondo w pasie drogi krajowej nr 73 Wiśniówka-Kielce-Busko-Zdrój-Tarnów-Jasło, u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Objazdowej i Romana Dmowskiego, decyzją radnych, będzie nosić imię św. Jana Pawła II

Burmistrz Waldemar Sikora z absolutorium


Odslon: 880
Data dodania: 2014-07-03 / źródło: Ponidzie.TV

Podczas 40 sesji Rady Miejskiej w porządku obrad znalazły się wnioski o zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za rok 2013 oraz wniosek o udzielenie absolutorium dla Burmistrza Waldemara Sikory.

ZLOT MOTOCYKLOWY RED ZONE 2014 - Parada motocylki


Odslon: 3780
Data dodania: 2014-06-25 / źródło: Ponidzie.TV

Weekend 20-22 czerwca 2014r. upłynął pod znakiem zlotu motocyklowego RED ZONE zorganizowanego przez Klub motocyklowy Reapers of Life MC Busko-Zdrój.

Debata w pińczowskim LO "Wakacyjne zagrożenia młodzieży"


Odslon: 1105
Data dodania: 2014-06-25 / źródło: Ponidzie.TV

We wtorek, 24 czerwca br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie wspólnie z dyrekcją Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie zorganizowała debatę społeczną pod nazwą „Wakacyjne zagrożenia młodzieży”.

Światowy Dzień Smerfa w Busku-Zdroju


Odslon: 1159
Data dodania: 2014-06-25 / źródło: Ponidzie.TV

Dziś, 25 czerwca 2014r., na al. Mickiewicza w Busku-Zdroju, przedszkolaki z buskiego "Smerfusia" obchodziły Światowy Dzień Smerfa.

Wielki Piknik Rodzinny w buskim Smerfusiu


Odslon: 829
Data dodania: 2014-06-24 / źródło: Ponidzie.TV

W poniedziałek, 26 maja 2014 r. na Wielkim Pikniku Rodzinnym, który został zorganizowany z okazji Dnia Mamy oraz Dnia Dziecka, bawiły się maluchy z Niepublicznego Przedszkola "Smerfuś" z Buska-Zdroju oraz dzieci z Pierwszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Busku-Zdroju.

Joanna Kmieciak "RING Busko" vs. Mariola Gazda "Magic Boxing" Brzesko


Odslon: 1217
Data dodania: 2014-06-24 / źródło: Ponidzie.TV

15 czerwca br. w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju, został rozegrany Turniej Bokserski o Puchary Starosty Buskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Marcin Marcinkowski "RING Busko" vs. Piotr Waśniewski RMG "Boks” Ożarów


Odslon: 529
Data dodania: 2014-06-24 / źródło: Ponidzie.TV

15 czerwca br. w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju, został rozegrany Turniej Bokserski o Puchary Starosty Buskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Patryk Głuch "RING Busko" vs. Robert Iwan „Skalnik” Wiśniówka


Odslon: 298
Data dodania: 2014-06-24 / źródło: Ponidzie.TV

15 czerwca br. w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju, został rozegrany Turniej Bokserski o Puchary Starosty Buskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Obchody Bożego Ciała w Busku-Zdroju 2014


Odslon: 1568
Data dodania: 2014-06-21 / źródło: Ponidzie.TV

Święto Bożego Ciała to jedno z najradośniejszych świąt w Kościele katolickim. W czwartek tysiące procesji ruszyło zgodnie z kościelną tradycją ulicami miast i wsi.

Niewybuchów ciąg dalszy


Odslon: 1270
Data dodania: 2014-06-18 / źródło: Ponidzie.TV

17 czerwca 2014r, przez cały dzień trwało zabezpieczanie niewybuchów znalezionych na terenie dwóch posesji w gminie Gnojno. Policjanci ustalili kolegów 15 – latka, który 16 czerwca podczas próby przepiłowania pocisku, doprowadził do jego eksplozji i został raniony odłamkami.

Finał Bowlingowej Ligi Firm i Instytucji


Odslon: 794
Data dodania: 2014-06-18 / źródło: Ponidzie.TV

W piątek, 13 czerwca 2014 roku, w kręgielni Klubu Kalejdoskop odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Bowlingowej Ligi Firm i Instytucji, które podsumowało dwumiesięczny okres zmagań drużyn z powiatów buskiego i ościennych.

Festyn Rodzinny pn. 'Nie Ma Jak Rodzina'


Odslon: 2135
Data dodania: 2014-06-16 / źródło: Ponidzie.TV

13 czerwca 2014 r., w Muszli Koncertowej Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju, odbył się Festyn Rodzinny pn. "Nie Ma Jak Rodzina", który został zorganizowany przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju.

Prezentacja maszyn rolniczych w Chrobrzu


Odslon: 1663
Data dodania: 2014-06-13 / źródło: Ponidzie.TV

We wtorek, 10 czerwca 2014 r. na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu odbyły się pokazy maszyn rolniczych firmy Premium Trade.

Uroczyste otwarcie Hali Widowiskowo-Sportowej w Pińczowie


Odslon: 1317
Data dodania: 2014-06-11 / źródło: Ponidzie.TV

W środę, 4 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie Hali Widowiskowo-Sportowej w Pińczowie. Budowa obiektu trwała 5 lat, natomiast całkowity koszt inwestycji wyniósł ok. 14,5 mln zł.

Festyn 'Postaw na rodzinę' w SOSW w Broninie


Odslon: 929
Data dodania: 2014-06-11 / źródło: Ponidzie.TV

5 czerwca br., na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie, odbył się Festyn Rodzinny pod hasłem: "Postaw na rodzinę", który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Daj Dziecku Nadzieję.

Policyjna kamera zarejestrowała wyczyny nietrzeźwego kierowcy


Odslon: 2146
Data dodania: 2014-06-06 / źródło: Ponidzie.TV

Policjanci kieleckiej drogówki, na jednej z ulic miasta zatrzymali 33 - letniego mężczyznę, który jak się okazało podczas kontroli, kierował autem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna mając ponad 1,5 promila alkoholu w swoim organizmie m.in. nie zastosował się do znaków poziomych i omijał wysepki na jezdni z lewej strony.

Dzień Dziecka z Porozumieniem Samorządowym Busko-Zdrój


Odslon: 1720
Data dodania: 2014-06-05 / źródło: Ponidzie.TV

W środę, 4 czerwca br., na terenach zielonych przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku-Zdroju, odbył się "Dzień Dziecka z Porozumieniem Samorządowym Busko-Zdrój".

Dyskusja w sprawie parkingu płatnego przy pływalni


Odslon: 3189
Data dodania: 2014-05-30 / źródło: Ponidzie.TV

Podczas 39 Sesji Rady Miejskiej przyjęto uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu parkingu płatnego - niestrzeżonego przy Pływalni Miejskiej w Busku-Zdroju.

MINI MUNDIAL 2014 po finale!


Odslon: 1749
Data dodania: 2014-05-29 / źródło: Ponidzie.TV

W dniu 28 maja 2014 roku zakończone zostały rozgrywki, organizowanego przez Stowarzyszenie "Porozumienie Samorządowe Busko-Zdrój"; turnieju piłkarskiego szkół podstawowych z terenu Powiatu Buskiego - Mini Mundial 2014.

MINI MUNDIAL 2014 w Busku-Zdroju - rozpoczęcie


Odslon: 1661
Data dodania: 2014-05-27 / źródło: Ponidzie.TV

W turnieju udział wzięły 32 drużyny rywalizujące w mistrzostwach realizowanych na wzór piłkarskich mistrzostw świata, w tym z sukcesem kończąca fazę grupową drużyna dziewcząt z Dobrowody.

Otwarte Mistrzostwa Woj. Świętokrzyskiego w Klasycznym Wyciskaniu Leżąc


Odslon: 1706
Data dodania: 2014-05-27 / źródło: Ponidzie.TV

24 maja 2014 r., w Powiatowym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Busku­-Zdroju odbyły się Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego w Klasycznym Wyciskaniu Leżąc.

W minutę stracił prawo jazdy


Odslon: 3806
Data dodania: 2014-05-22 / źródło: Ponidzie.TV

Buscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 49-letniego mieszkańca województwa małopolskiego, który kierując ciężarówką z naczepą popełnił szereg wykroczeń drogowych. Mężczyzna stracił prawo jazdy i odpowie za swoje czyny przed sądem. Przebieg zdarzenia zarejestrował policyjny videorejestrator.

Nowoczesny sprzęt medyczny dla buskiego szpitala


Odslon: 1196
Data dodania: 2014-05-21 / źródło: Ponidzie.TV

Wczoraj, 20 maja 2014 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, odbyła się konferencja poświęcona realizacji projektu pn. "Zakup nowoczesnej aparatury naukowo - badawczej dla Oddziałów Chirurgii, Urologii i Stacji Dializ szansą na podniesienie konkurencyjności Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju".

Wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę Bloku Operacyjnego - Cz.1


Odslon: 1488
Data dodania: 2014-05-17 / źródło: Ponidzie.TV

12 maja 2014 r., na placu budowy przy głównym budynku Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju, odbyło się uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod nowo budowany Blok Operacyjny.

Wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę Bloku Operacyjnego - Cz.2


Odslon: 1037
Data dodania: 2014-05-17 / źródło: Ponidzie.TV

12 maja 2014 r., na placu budowy przy głównym budynku Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju, odbyło się uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod nowo budowany Blok Operacyjny.

znalezionych: 505 na 17 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna >>>Wyświetl obiekty: Lokalne | Z powiatu | Z regionu | Wszystkie


Filmy w kategorii: Aktualności

Nowe filmy

Wróć do góry