busko.tv

Buskowianin Roku 2015: Sylwetki wyróżnionych - Teresa i Grzegorz Wójciccy

Wyróżnieni za pielęgnowanie lokalnych tradycji oraz stworzenie nowoczesnego produktu turystycznego promującego region.
Dodano: 2016-03-20, 2022-12-30 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 2857

Państwo Teresa i Grzegorz Wójciccy są właścicielami pensjonatu „Jesionowy Dworek”, prowadzą również gospodarstwo rolne, w tym rybackie, które jest doskonałym przykładem budowania marki na bazie zasobów naturalnych. W swojej działalności zawodowej współpracują z wieloma organizacjami oraz uczestniczą w przedsięwzięciach, których celem jest promocja regionu jak np. Szlak Wokół Słońca.

Ich gospodarstwo znajduje się w centrum największego kompleksu leśnego powiatu buskiego w miejscowości Kotki-Budy. 40 z 70 hektarów, które do nich należą stanowią stawy hodowlane zarybione w oparciu o własny materiał i karmione metodą tradycyjną z wykorzystaniem wyłącznie pasz naturalnych. Ryby, wyhodowane w stawach – a są nimi gł. Karp Królewski, Amur, Tołpyga, Karaś  i Szczupak – są podawane zarówno w „Jesionowym Dworku” jak i w wielu restauracjach w Busku-Zdroju.

Do rozrodu Karpia Królewskiego Wójciccy zastosowali linię gołyska, która została wytworzona w latach 1954-56 w wyniku prac mających na celu odtworzenie Karpia Galicyjskiego po stratach spowodowanych II Wojną Światową. Produkt otrzymał w ubiegłym roku certyfikat opatrzony znakiem „Jakość Tradycja” a także I miejsce w podkategorii: produkty i przetwory z ryb podczas wojewódzkiego finału  ogólnopolskiego konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów 2015”.

Ryby to nie jedyne potrawy jakie czekają na gości „Jesionowego Dworku”. Tu wszystko jest własnej produkcji, ponieważ państwo Wójciccy prowadzą także uprawę truskawek, produkcję roślin paszowych, hodują bydło i trzodę chlewną. Na stół trafiają więc pyszne wyroby wędliniarskie, które zagryźć można własnym, świeżo wypieczonym chlebem. Nic więc dziwnego, że w XXII edycji ogólnopolskiego konkursu „Rolnik – Farmer Roku” otrzymali ten zaszczytny tytuł i pierwsze miejsce  w kategorii „gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu”.
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry