busko.tv

Jubileusz 85-lecia Zespołu Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju

Swój jubileusz 85-lecia obchodził niedawno Zespół Szkół Specjalnych funkcjonujący w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno - Rehabilitacyjnym "Górka" w Busku-Zdroju. Były życzenia, gratulacje, kwiaty, i upominki.
Dodano: 2016-06-22, 2019-08-22 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 2144

W piątkowe południe w sali Buskiego Samorządowego Centrum Kultury odbyła się jubileuszowa uroczystość. Przybyłych powitała Dyrektor Justyna Kwiatkowska.

Ten rok szkolny jest dla mnie szczególny, podwójnie jubileuszowy. Oprócz 85-lecia szkoły, której od 16 lat jestem dyrektorem, w tym roku szkolnym również przypada 25 lat mojej pracy w szkole na "Górce". Jest to prawie całe moje życie zawodowe, dlatego nasza szkoła jest miejscem z którym się utożsamiam i które jest szczególnie bliskie mojemu sercu - mówiła Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Justyna Kwiatkowska.

jubileusz002.jpg

Wśród uczestników uroczystości znaleźli się: uczniowie rodzice, nauczyciele, emerytowani i obecni pracownicy szkoły i szpitala "Górka" w Busku-Zdroju, przyjaciele Zespołu: Poseł na Sejm RP Michał Cieślak, Poseł na Sejm RP Krystian Jarubas, Radny Sejmiku Woj. Świętokrzyskiego Krzysztof Dziekan, ks. prałata Marek Podyma, ks. kanonik Marian Janik, Starosta Buski Jerzy Kolarz, v-ce Starosta Buski Stanisław Klimczak, członek Zarządu Powiatu Buskiego Wiesław Marzec, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Busku-Zdroju Justyna Nurek, v-ce Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Henryk Radosz, Inspektor Wydziału Oświaty, Promocji i Infrastruktury w UG w Busku-Zdroju Jerzy Radziwolski, Kierownik Działu Marketingu Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. Gerard Jakubowski, dyrektorzy  placówek oświatowych, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju Krzysztof Socha, Dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury Robert Dąbal, Prezes Stowarzyszenia Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju Leszek Gadawski, v-ce Prezes Stowarzyszenia TMB Tadeusz Ura, członek Stowarzyszenia TMB Piotr Kaleta, przedstawiciele Oddziału ZNP Busko - Zdrój, przedstawiciele Ośrodka Jazdy Konnej i Hipoterapii "Hipoland" w Busku-Zdroju.

jubileusz003.jpg

Dyrektor szkoły w swym wystąpieniu nawiązała do historii Szkoły, która związana jest z postacią dr Szymona Starkiewicza założyciela szpitala. Pragnął on nie tylko leczyć dzieci, ale też dać im szansę na lepsze życie. Widział ją w wykształceniu, które jego zdaniem otwierało chorym dzieciom "okno na świat”. W związku z tym w 1930 roku powierzył utworzenie szkoły Eustachemu Kuroczce, pedagogowi, działaczowi społecznemu, realizującemu ideę  pedagogiki leczniczej w  Polsce. W roku szkolnym 1930/31 rozpoczęto nauczanie wszystkich dzieci  w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Od 85 lat troska o dobro chorych dzieci jest  myślą przewodnią w  pracy szkoły. Uczniowie mają możliwość nie tylko kontynuowania nauki, ale poprzez różnorodne zajęcia  pozalekcyjne rozwijają swoje zainteresowania, pasje, odkrywają talenty.

Wszyscy byli niezwykle oczarowani historią placówki. Nie zabrakło wzruszających momentów.

jubileusz002_1.jpg

Głos zabrali również znamienici goście. Byli pełni uznania dla dokonań nauczycieli, pracowników oraz  podopiecznych Zespołu, którzy przyczynili się do znacznego rozwoju i promocji Szkoły w regionie. Drobne upominki, kwiaty oraz wyrazy szacunku składali na ręce Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Justyny Kwiatkowskiej.

jubileusz033.jpg

Na zakończenie wystąpili podopieczni z Zespołu. Uroczystość uświetnił występ Kwintetu Jerzego Cygana, w składzie: Jerzy Cygan - klarnet, Marek Kwaśniewski - piano, Tomasz Śledź - gitara, Andrzej Nowak - gitara basowa, Mariusz Kozłowski - perkusja. Koncert poprowadził Antoni Wit Chamera.

jubileusz034.jpg

W sobotę, 18 czerwca 2016r. na Cmentarzu Parafialnym w Busku-Zdroju złożono kwiaty na grobie Dr Szymona Starkiewicza, a w samo południe w Specjalistycznym Szpitalu  Ortopedyczno- Rehabilitacyjnym „Górka” w Busku- Zdroju odprawiona została Msza św. w intencji uczniów i nauczycieli Zespołu.


Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     

Dodaj komentarz:
 


Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry