busko.tv

Kliknij i ogladaj

Święto 11 listopada w powiecie buskim (Pacanów, Tuczępy, Solec-Zdrój)

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.
Dodano: 2013-11-18, 2024-04-02 , zródło: Ponidzie.TV
Odslon: 5672

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.

Obchodzone w II RP przede wszystkim przez wojsko , formalnie świętem państwowym ustanowione dopiero w roku 1937, od 1939 nieobchodzone i przywrócone w roku 1989 nabierając rangi najważniejszego narodowego święta.

Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W całej Polsce rozpoczynają go msze za ojczyznę, obudowane wieloma spotkaniami tematycznymi, wieczornicami, składaniu wieńcy na grobach ofiar wojen, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych, okolicznościowymi spotkaniami, zawodami sportowymi itp.

Niestety w kolejnych latach wykorzystywane szczególnie w Warszawie do manifestowania wielości poglądów przez różne środowiska, partie, ugrupowania, które wielokrotnie przeradzały się jak w roku bieżącym do burd, zamieszek i awantur wypaczających ideę tego święta. Jak obchodzono to święto w powiecie buskim – patrz poniżej

Gmina Tuczępy – święto rozpoczęła intencyjna msza w kościele parafialnym w Tuczępach z udziałem pocztów sztandarowych jednostek straży pożarnej po której utworzony pochód przeszedł na cmentarz parafialny czcząc pamięć tych, którzy oddali życie za ojczyznę. Następnie w Zespole Placówek Oświatowych odbyła się uroczysta wieczornica poświęcona rocznicy odzyskania niepodległości poprzedzona prezentacją multimedialną p.t. „Droga do wolności”.

11_listopada_tuczepy001.jpg


Gmina Stopnica - święto podobnie jak w Tuczępach zainaugurowała msza święta w kościele św. ap. Piotra i Pawła odprawiona przez księży z tej parafii i parafii św. Antoniego z Kątów Starych i klasztoru księży Sercanów.  Następnie uroczysty pochód z pocztami sztandarowymi ZSP im. Batalionów Chłopskich, Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego, ZSP im. Orląt Lwowskich, kombatantów, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Straży Pożarnej ze Stopnicy przeszedł pod pomnik marszałka Piłsudskiego usytuowanym w parku w Stopnicy gdzie odbyła się krótka patriotyczna manifestacja. W świąteczny klimat w czasie mszy świętej wprowadził zebranych chór Cantores Stopnicensis. Pod pomnikiem wiązankę kwiatów złożyli Wójt Gminy Stopnica Ryszard Zych, Przewodnicząca Rady Gminy Danuta Szczepanik oraz honorowy obywatel Stopnicy Romuald Kopiński, a zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu grupy wokalnej VOX z Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy pod kierunkiem Mariusza Maligi. W programie obchodów 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w tej gminie był też specjalny koncert okolicznościowy na scenie GCK w wykonaniu artystów scen krakowskich pod tytułem „Podróż przez historię. Stacja Niepodległość”

11_listopada_stopnica001.jpg 

 


Gmina Pacanów – tu tradycyjnie na uroczystej sesji zebrała się Rada Gminy podczas której wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka- Koruba wręczyła przyznane przez Prezydenta RP odznaczenia. Otrzymali je: 

Srebrnym Krzyż Zasługi: Henryka Komasara – wieloletnia radna lokalnego samorządu i sołtys sołectwa Komorów, Brązowy odebrali Krzysztof Cepil – przedsiębiorca wspomagający bezinteresownie lokalne stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne, szkoły i młodzież sportową, Ewa Jamińska – nauczycielka Szkoły Podstawowej im. J.Brzechwy w Ratajach Słupskich i prezes prężnego stowarzyszenia ,,Kępianki” z Kępy Lubawskiej, Jolanta Wiktorowicz – wolontariuszka Świętokrzyskiego Oddziału Banku Żywności i działaczka Stowarzyszenia ,,Miłośników Gminy Pacanów”.

Ponadto Medale za Długoletnią Służbę z rąk wojewody przyjęły pracownice Urzędu Gminy Pacanów: Złote Medale: Zofia Juda i Halina Pluta oraz Srebrny Medal Dorota Kochanowicz – skarbnik gminy. Rozdane też zostały wyróżnienia – Laur Pacanowski” ustanowiony przez lokalny samorząd dla wyróżniających się w danym roku osób. Otrzymali je: w kategorii Talent Roku 2012/2013 Agata Cygan – studentka Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego, laureatka nagrody samorządu województwa świętokrzyskiego ,,Talenty świętokrzyskie roku 2012”, bardzo aktywna wolontariuszka różnych organizacji. W kategorii tej kapituła plebiscytu przyznała także dwa specjalne wyróżnienia uczniom szkół średnich: Grzegorzowi Banachowi z Żabca – stypendyście Prezesa Rady Ministrów i tegorocznemu absolwentowi Gimnazjum nr 1 w Pacanowie Maciejowi Nowickiemu z Pacanowa – laureatowi olimpiady geograficznej. W kategorii ,,Sukces zawodowy Roku 2013” laur odebrało małżeństwo rolników z m.Komorów Marzena i Łukasz Kierasowie. Prowadzą oni 40-hektarowe specjalistyczne gospodarstwo, które ciągle się rozwija. W 2012 roku zostali laureatami ogólnopolskiego plebiscytu: ,,Rolnik – Farmer Roku” ogłoszonego przez ministerstwo Rolnictwa. W kategorii ,,Aktywność w działalności pozarządowej i charytatywnej” laur odebrało Stowarzyszenie ,, Żabieckie Powiślanki” z Żabca, które znane jest w środowisku gminnym z aktywnego uczestnictwa w różnych projektach, przeglądach i konkursach, także poza granicami gminy i powiatu. Tytuł ,,Przyjaciela Gminy Pacanów” kapituła przyznała Marii Adamczyk – radnej wojewódzkiej i prezesowi Świętokrzyskiego Banku Żywności. Dzięki niej przez ponad 10 lat wiele rodzin ubogich z terenu Gminy Pacanów korzysta z pomocy żywnościowej. W części artystycznej interesujące przedstawienie nawiązujące do tematyki niepodległościowej zaprezentowali artyści z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, zespół Koła Gospodyń Wiejskich „Kępianki” i zespół śpiewaczy „Pacanowianie”. Uroczystości rocznicowe zainaugurowała msza za ojczyznę odprawiona w bazylice mniejszej w Pacanowie po której zgromadzeni mieszkańcy gminy, poczty sztandarowe przeszli pod obelisk poświęcony marszałkowi Piłsudskiemu gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów zapalone znicze. Po tej części pochód skierował się do obiektu Europejskiego Centrum Bajki na część świecką obchodów.


11_listopada_pacanow001.jpg



Gmina Solec Zdrój – tu także obchody rozpoczęła msza za ojczyznę w kościele p.w. św Mikołaja poprzedzona tematycznym spektaklem związanym z odzyskaniem niepodległości przygotowanym i wykonanym przez młodzież szkolną. Po niej uformowany pochód z pocztami sztandarowymi straży pożarnych i szkół przeszedł na cmentarz parafialny gdzie władze gminy w imieniu jej mieszkańców złożyły wieńce na grobach poległych. Uroczystość zwieńczyło wspólne śpiewanie okolicznościowych pieśni związanych z tamtym z początku XX wieku okresem.

11_listopada_solec001.jpg


fotoreportaż


/Robert Gwóźdź/








Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     



Filmy w kategorii: Aktualności


Nowe filmy

Wróć do góry