busko.tv

Kliknij i ogladaj

Stachuriada 2009

Stachuriada 2009 organizowana przez SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju została zaliczona w rankingu Echa Dnia do najważniejszych imprez kulturalnych ubiegłego roku na Ponidziu. Prezentujemy obszerne fragmenty filmowe tego turnieju poetycko-muzycznego.
Dodano: 2009-03-07, 2021-11-01 , zródło: busko.com.pl
Odslon: 4970

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju zorganizował 9 grudnia 2009r. kolejny, cykliczny już turniej poetycki pod nazwą  : „Stachuriada”. Z inicjatywy polonistki Małgorzaty Bębenek uhonorowano zmarłego przed 30 laty poetę-wędrowca, Edwarda Stachurę. Honorowy patronat nad uroczystością objął Starosta Buski Jerzy Kolarz, który również ufundował nagrodę główną i nagrody książkowe dla zwycięzców poetyckiej rywalizacji. Mottem konkursu były znamienne słowa Poety „Wszystko jest poezją. Każdy jest poetą”.

„Stachuriadę” zainaugurowała Dyrektor Ośrodka Pani Grażyna Grochowska witając zaproszonych gości oraz przedstawiając Jury, w skład którego wchodziły:  Ewa Marciniec- dyrektor Biblioteki Publicznej, Anna Karwat- prezes Banku Spółdzielczego- przedstawiciel sponsorów oraz Małgorzata Sternak- polonistka  ZSTiO w Busku-Zdroju.
Uroczystość rozpoczęła prezentacja multimedialna o Edwardzie Stachurze, przygotowana przez uczniów  Ośrodka pod kierunkiem nauczycielki informatyki Małgorzaty Świątek. Prezentacja ta wprowadziła wszystkich w klimat poezji przesyconej powietrzem, wodą, „cudnymi manowcami”. Głównym punktem „Stachuriady” był młodzieżowy konkurs, w którym uczestnicy mogli interpretować poezję i prozę Stachury na dwóch płaszczyznach artystycznych- recytacja
i poezja śpiewana. Uczniowie nawiązywali do najpiękniejszych wierszy i piosenek Poety: „Dwa teatry”,  „Jak”, „Sanctus”, „Pożegnanie”. Na uwagę zasługuje nie tylko wysoki poziom artystyczny uczestników, ale i  niezwykłe zaangażowanie występującej młodzieży i jej opiekunów w oprawę muzyczną i sceniczną swoich występów. 

 

W przerwie na obrady Jury młodzież uczestnicząca w turnieju poetyckim  miała okazję usiąść przy wspólnym, suto zastawionym słodyczami stole, porozmawiać ze sobą i posłuchać płynących z płyt profesjonalnych nagrań piosenek Steda. To była świetnie wykorzystana okazja do integracji młodzieży różnych szkół naszego powiatu. Po godzinie został ogłoszony werdykt Jury. 

W klasyfikacji szkół gimnazjalnych I Nagrodę Starosty Buskiego zdobyło Samorządowe Gimnazjum w Podgajach, a wyróżnienia indywidualne otrzymali: Konrad Kwiecień z ZPO nr1 w Busku-Zdroju, Dominika Lisek i Karol Mila z Zespołu Szkół Specjalnych przy Szpitalu Rehabilitacyjnym „Górka”, Kamil Naporowski z SG w Podgajach, oraz Klaudia Borkowska i Jolanta Mazur z SOSW w Busku-Zdroju.

W klasyfikacji  szkół ponadgimnazjalnych I Nagrodę Dyrektora SOSW zdobył Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 w Busku-Zdroju, a wyróżnienia otrzymali: Aneta Gas z SOSW w Broninie, Krzysztof Kosała z ZSP nr1 w Busku, Emilia Tompór z ZSP w Stopnicy, Joanna Bartocha i Katarzyna Opozda z LO nr1 w Busku oraz Anna Seweryś i Robert Będkowski z SOSW w Busku.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali dyplomy, tomiki wierszy Edwarda Stachury, płyty z nagraniami jego piosenek w wykonaniu SDM albo pendrive. Uczestnicy turnieju dostali również na pamiątkę pluszowe maskotki -„stachurki”. „Stachuriadę” zakończył bis w wykonaniu Roberta Będkowskiego- laureata Nagrody Publiczności,  który chwycił za serce swoją niezwykle spontaniczną interpretacją piosenki „Pożegnanie”. Wydaje się, że na tych parę chwil wszystko wokół rozbłysło poezją, a każdy w głębi serca poczuł się poetą…

Cieszyć musi, że dzisiaj, w dobie postmodernizmu z jego syndromem wyczerpania i cynizmu, młodzi ludzie sięgają po literaturę pełną zachwytu nad światem i pięknem stworzenia i, co najważniejsze, potrafią nią oczarować innych.

Dyrekcja SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju składa serdeczne podziękowanie Staroście Buskiemu Panu Jerzemu Kolarzowi za objęcie honorowym patronatem turnieju poetyckiego „Stachuriada” oraz ufundowanie nagrody głównej i nagród rzeczowych dla wyróżnionych uczestników.

Jednocześnie dziękujemy wszystkim sponsorom imprezy:

Fundacji Vive Serce Dzieciom z Kielc
Bankowi Spółdzielczemu w Busku-Zdroju
Panu Mieczysławowi Sasowi
Nadwiślańskiemu Bankowi Spóldzielczemu w Solcu-Zdroju
PSB z siedzibą w Wełczu
PKS w Busku-Zdroju
Firmie KiM w Busku-Zdroju
Firmie Motozbyt w Busku-Zdroju
Hotelowi Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju
Hotelowi Gromada w Busku-Zdroju
Hurtowni Sawa w Busku-ZdrojuMałgorzata Bębenek

 
Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (0)
     

Dodaj komentarz:
 


Filmy w kategorii: Kultura


Nowe filmy

Wróć do góry