busko.tv

Kliknij i ogladaj

Warsztaty Dziennikarskie ''Młodzież w działaniu'' w SOSW cz. 2

W dniach 13,14,15 kwietnia 2011r w SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju odbywały się warsztaty dziennikarskie zorganizowane przez niepełnosprawną młodzież w ramach projektu „ Młodzież w działaniu” dofinansowanego z UE.
Dodano: 2011-04-29, 2024-03-25 , zródło: ponidzie.tv
Odslon: 6828

W dniach 13,14,15 kwietnia 2011r w SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju odbywały się warsztaty dziennikarskie zorganizowane przez niepełnosprawną młodzież w ramach projektu „ Młodzież w działaniu” dofinansowanego z UE.

 

 sosw_logo_projektu.jpg

W warsztatach wzięło udział 25 osób działających w ramach kół dziennikarskich skupionych w 4 szkołach buskich: Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. T. Kościuszki, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Samorządowym Gimnazjum nr 1 oraz SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju.

Pierwszego dnia warsztatów, po rozdaniu pakietów szkoleniowych, miała miejsce prezentacja wszystkich zespołów dziennikarskich oraz wzajemna wymiana doświadczeń. Okazało się, że trzy zespoły redagują kwartalniki uczniowskie w formie papierowej i elektronicznej, jeden prowadzi szkolne radio BIT. Po krótkiej przerwie na poczęstunek, redaktor Tygodnika Ponidzie, Joanna Strączek Dziabała przeprowadziła warsztaty na temat: „Jak tytułować? Budowa artykułu informacyjnego”. Młodzież miała za zadanie zredagować artykuł informacyjny na dowolny temat oraz oryginalnie go zatytułować.

sosw_warsztaty003.jpg 


Instruktorem drugiego dnia warsztatów był redaktor naczelny „Korso” Andrzej Borycki. Zajęcia dotyczyły „ Rozbierania reportażu” . Po krótkiej części teoretycznej młodzież z zapałem przystąpiła do analizy różnych typów reportaży. Następnie każdy zespół miał stworzyć listę tematów na reportaż. Podczas burzy mózgów zrodziły się ciekawe pomysły na reportaże, które zostały następnie zaprezentowane przez autorów przy mikrofonie i zapisane na tablicy interaktywnej. Drugi dzień warsztatów zakończył się ogłoszeniem konkursu na reportaż , który zostanie rozstrzygnięty 1 czerwca, a na autora najlepszej pracy czeka nagroda w postaci dyktafonu cyfrowego i publikacja w lokalnej prasie.

sosw_warsztaty004.jpg 


Trzeciego dnia warsztatów młodzi adepci sztuki dziennikarskiej zgłębiali tajniki pracy w radio i telewizji pod opieką celebrytki programu TVN „Rozmowy w toku”- Ewy Drzyzgi. Jak się okazało, pani Ewa jest wulkanem energii, a jednocześnie niezwykle ciepłą i skromną osobą. Ubrana na sportowo, w płaskie pantofle , dżinsową spódnicę do kolan, ciemny sweterek i kolorową bawełnianą koszulkę, z małym plecaczkiem, wpadła z impetem do sali, w której oczekiwała na nią młodzież. Już od drzwi zarzuciła ich pytaniami: czego nauczyliście się do tej pory? Co wam się najbardziej podobało? Kto chce zostać dziennikarzem? Momentalnie i bezproblemowo nawiązała bliski kontakt z młodzieżą, która z niedowierzaniem spoglądała na nią : czy to aby na pewno pani Ewa Drzyzga? Taka zwyczajna, bez makijażu, a jednak piękna, o zniewalającym uśmiechu i, jak sama przyznała, niezwykle plastycznej twarzy, która odbija każdą emocję, co ponoć przeszkadza w telewizji. Liderzy wszystkich zespołów zaprezentowali przy mikrofonie w konwencji „Fakty TVN” swoje artykuły informacyjne pisane pierwszego dnia warsztatów. Pani Ewa Drzyzga skomentowała wystąpienia prezenterów, dostrzegła wszystkie pozytywy, ale zwróciła też uwagę na błędy i udzieliła wskazówek na przyszłość.

sosw_warsztaty001.jpg 

W dalszej kolejności gospodarze przygotowali mini Tok Show na temat: Świat w moich oczach –bariera czy wyzwanie? W rolę Ewy Drzyzgi wcieliła się Jolanta Mazur- redaktorka naczelna koła dziennikarskiego SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo, a jej gościem była Gabrysia Michałek. Obie dziewczyny poruszają się na wózkach inwalidzkich. Gabrysia niezwykle żywo i obrazowo opowiadała o swoim, jakże trudnym, życiu. W jej wzruszającej opowieści nie brakło jednak momentów humorystycznych, którym towarzyszyły niepohamowane i szczere wybuchy śmiechu publiczności. Jola, poprzez umiejętnie konstruowane pytania, wciągała do dyskusji młodzież siedzącą na widowni utworzonej z krzeseł ustawionych w podkowę. Jak się okazało, Gabrysia swoją historią ujęła za serce nie tylko panią Drzyzgę, ale także swoje koleżanki i kolegów z pozostałych szkół. Pani Ewa wydawała się być pod wrażeniem tej rozmowy. Zapytała tylko, czy pytania do widowni były reżyserowane, ale oczywiście, choć nie wiadomo dlaczego, nikt się do tego nie przyznał. I tym razem nasza telewizyjna celebrytka sięgnęła do swoich doświadczeń 10-letniej kariery w programie Rozmowy w toku i udzieliła koniecznych wskazówek naszym początkującym dziennikarkom.

sosw_warsztaty002.jpg 

Po przerwie na poczęstunek, w czasie której następowała intensywniejsza z każdym dniem integracja uczestników, pani Ewa stanęła w krzyżowym ogniu pytań młodych adeptów sztuki dziennikarskiej. Pytań było mnóstwo. Dowiedzieliśmy się między innymi, że Ewa Drzyzga jest z wykształcenia pedagogiem, a kończyła Akademię Pedagogiczną w Krakowie na kierunku… filologia rosyjska.

Swoją przygodę z dziennikarstwem zaczęła dzięki mamie, która zachęciła ją do wystąpienia w eliminacjach do radia RMF FM. Pani Ewa opowiedziała tam z właściwą sobie pasją własną interwencję w dziekanacie UJ w sprawie nieprzyjęcia koleżanki, tylko dlatego, że przyniosła dokumenty osobiście, zamiast wysłać je pocztą. Ku własnemu zdziwieniu, dostała pracę w radio! Dla słuchającej młodzieży nie było to jednak niespodzianką. Pani Ewa bowiem jest niezwykle sugestywna i spontaniczna w tym, co mówi, a mówi piękną polszczyzną, bez odrobiny pretensji i sztuczności. Wyraźnie odbiega od stereotypu gwiazdy telewizyjnej.

Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia o udziale w trzydniowych warsztatach dziennikarskich z własnoręcznym autografem Ewy Drzyzgi , a jej samej wręczyliśmy pamiątkowe podziękowanie oraz wiosenne kwiaty. I tak, miejmy nadzieję, młodzież, wyposażona w potrzebne materiały i umiejętności, zdobyła odrobinę fachowej wiedzy z pasjonującej ją branży …

 fotoreportaż


/Małgorzata Bębenek/„Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Ta publikacja [ten materiał] odzwierciedla jedynie stanowisko jej [jego] autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w niej [w nim] informacji.”
 


Uwaga: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.

  Komentarzy: (1)
     

- (2012-08-15 19:54:13)

W sumie ładnie w sumie pięknie ..na obrazku ..Niestety część kadry ..to banda arogantów ..Nawet jeśli przeczytają te słowa jedyne co zrobią to zapałają św. oburzeniem ..Piękno rzeczą jest marzyć a jeszcze piękniejszą móc te marzenia realizować ..Lecz ..noo ..może piszący te słowa jest niesprawiedliwy ?? ...Ale że gdzie nie gdzie widział tylko ignorancję i arogancję ? ..Chyba może ostrzegać młodych ludzi przed rozczarowaniem na starcie ?? ...Filmy w kategorii: Reportaże


Nowe filmy

Wróć do góry